Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4’üncü basamak sayılıyor. Sürücü eğer kaza yaparsa 1’inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7’nci basamağa doğru gidiyor. 7’nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler İstanbul’da 855 lira ödeyecek. Bir yıl içinde kaza yapanlar (üçüncü basamak) yüzde 50, ikinci yıl kaza yapanlar (ikinci basamak) yüzde 100 ve üç yıl arka arkaya kaza yapanlar yüzde 150 zamlı sigorta primi ile karşılaşacak. Aksine sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak. Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek.

Özetle; İstanbul’da ilk kez sisteme 855 TL ödeyerek girdiniz ve ilk yıl kaza yaptınız. Basamağınız 1 seviye yükselerek 3. Basamak oldunuz. 1282 TL ödüyorsunuz. Sonraki yıl yine kaza yaptıysanız 1 seviye daha yükseliyorsunuz. Kaza yapmazsanız seviyeniz 1 seviye düşerek tekrar 4. basamak oluyorsunuz. 3. Yıl ise yine kaza yapmazsanız 727 TL ödüyorsunuz. Son 3 yıl ayrı ayrı kazalarınıza göre tablo yardımıyla ödeyeceğiniz tutarı hesaplayabilirsiniz.

Leave a Reply