Ticari hayatın hızına yetişen Ford Model TT, 100 yaşına girdi.

 

Ne mutlu Ford’a ki ürettiği ilk ticari araç modeli olan ve dünyanın en çok satan araçları arasında yer alan, günümüz ticari araçlarının da öncüsü olan Ford Model TT’nin doğum gününü Avrupa’daki ticari araç pazarı liderliğiyle birlikte kutluyor.

O, Bir Başarı Hikâyesinin Kahramanı

 

Yük taşımak üzere tasarlanan araç olarak 100 yıl önce doğan Model TT, otomotiv sektöründe bir başarı hikâyesinin temsilcisi. Bugün, en çok kullanılan ticari araç modellerine öncülük eden 1 tonluk Model TT’yi yük taşımak için tasarlanan daha kuvvetli şasi ve gövdesiyle ilk kez ABD’de pazara sunulmuştu. Model T’den daha uzun olan, ayrıca sürücü ve yolcu için tasarlanmış kabiniyle Model TT, henüz marş motorunun icat edilmediği dönemlerde krank miline hareket vermek için kullanılan krank kolu ile çalıştırılıyordu.

Gelişen teknolojilerle birlikte Model TT tüm Transit, Transit Custom, Transit Connect, Transit Courier ve Ranger modellerinin sizinle tanışmasında öncü oldu.

Ford’un Ticari Araçlardaki Başarısında En Önemli Oyuncu

 

Transit modellerinin %82’sini üreten Ford Otosan ailesi Ford’u %13,4 pazar payı ile Avrupa’da ticari araç liderliğine taşıyan baş mimarlardan biri olması ayrı bir gurur veriyor. Avrupa ticari araç pazarında 2012 yılında 7. sırada olan Ford’un, 2015 yılı itibarıyla 1. sıraya yükselerek Avrupa ticari araç pazar lideri unvanı kazanmasında ve bunu devam ettirmesinde Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında üretilen üstün kaliteli ve müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan Transit modellerinin payı büyük.

Avrupa’da Satılan Transit Modellerinin %82’sini Üretiliyor

 

Ford’un Avrupa’da sattığı tüm ticari araçların %71’ini, Transit modellerinin ise %82’sini üreterek, geçtiğimiz yıl 3,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi ve “Türkiye ihracat şampiyonu” unvanını elinden bırakmadı. Bu arada sadece Türkiye’ye değil, Avrupa ve Kuzey Amerika dahil potansiyel ihracat pazarlarının tamamına rekabetçi ürünler sunabilmek için tüm mühendislik gücüyle ileri ve yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 2016 yılında Türkiye’deki ticari araç ihracatının %65’ini tek başına gerçekleştirirken, Türkiye’deki toplam ticari araçların ise %62’sini üretti.

 

Nice 100 yıllara Model TT, doğum günün kutlu olsun!

Leave a Reply