Şehir içi kullanım ya da manzaralar eşliğinde çıkılan uzun bir yol… Artık sahip olduğumuz araçlar hayatımızın değişilmez bir parçası konumunda. Bu değişilmez parçalar içerisinde yer alan ve tasarımları ya da fonksiyonellikleri ile dikkat çeken oto aksesuarı malzemeleri de yolculukları daha keyifli, konforlu ve güvenli hale getirmeye yarıyor.

Hem sürücüler hem de araçtaki diğer kişiler için kolay çözümler sunan otomobil aksesuarları, aynı zamanda uzun yolda sürüş güvenliğini de artırıyor. Bu tür araç gereçler, uzun yolda sürücülere pratiklik sağlıyor ve seyahat esnasında ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara cevap veriyor. Bu sayede direksiyon başındaki sürücüler de yola daha rahat konsantre olabiliyor.

Örneğin uzun bir yolda ya da trafikte akıllı telefon kullanmak veya başka bir ekrana bakmak, sürücüleri zor durumlara düşürebiliyor ve istenmeyen kazalara yol açabiliyor. Özellikle araç kullanırken gelen çağrılara cevap vermek, mesaj atmak ya da harita açmaya çalışmak gibi eylemler dikkati başka yönlere çekebiliyor.

Bu ve buna benzer başka durumlar nedeniyle yolculuğun kalitesini artıran araç içi aksesuarlara gerek oluyor. Farklı özellikleri ile öne çıkan oto aksesuarları ile yolculukları daha keyifli, daha eğlenceli ve daha güvenli bir hale getirmek mümkün.

Bu sebeple bu yazımızda rahat bir otomobil yolculuğu için olmazsa olmaz oto aksesuarlarından bahsedeceğiz ve size bazı önerilerde bulunacağız. Gelin, beraber detaylandıralım.

Araçlardaki Önemli Aksesuarlar

Otomobil teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişiyor ve farklı teknolojiler hayatımıza giriyor. Bunun yanı sıra araçlardaki sürücü deneyimini kolaylaştıran ve yolcuların hayatını kolaylaştıran bazı aksesuar da bulunuyor. İşte, onlardan bazıları:

● Araç Telefon Tutucusu
Akıllı telefonlar ya da tabletler gün içinde yanımızdan ayırmadığımız cihazlar arasında artık. O yüzden otomobil kullanırken de bu cihazlara ihtiyaç duyuyoruz. Gelen çağrılara cevap vermemiz gerekebiliyor ya da harita gibi uygulamalara ulaşmak isteyebiliyoruz.

Dolayısıyla araç içerisindeyken akıllı telefonlara kolay ulaşabilmek oldukça önemli. Ön konsola monte edilen ve direksiyonu bırakmadan telefonunuzu kontrol etmenizi sağlayan araç telefon tutucuları, rahat bir yolculuk için olmazsa olmazlardan.

Özellikle uzun yolda sürüş güvenliğini artıran aksesuarlar arasında yaygın olarak kullanılan tasarımlardan biri olan telefon tutucuları sayesinde konsantrasyonunuzu bozmadan çağrılara cevap verebilir ya da ulaşmak istediğiniz harita gibi uygulamalara kolayca erişebilirsiniz.

Bunun yanı sıra günümüzde araçlarda sıklıkla kullanılan ve sürücülere yardımcı olan Apple CarPlay ve Android Auto ekran sistemlerine göz atmanızı da öneririz. Bu akıllı ekran sistemleri sayesinde de sürüş boyunca telefonunuzu kullanmadan navigasyon ayarları yapabilir, gelen aramaları cevaplayabilir, arama gerçekleştirebilir, mesajlarınızı görüntüleyebilir, müzik dinleyebilirsiniz.

● Araç Kol Dayama
Otomobiller içerisinde yer alan en rahatlatıcı ve işlevsel aksesuarlardan bir tanesi de kol dayama parçalarıdır. Kolçak olarak da bilinen bu parçalar, çoğunlukla kapı kenarlarında ya da vitesin yanında bulunur ve arkaya doğru uzar.

Kolçaklar konforlu ve rahat bir yolculuk açısından oldukça yararlıdır. Özellikle sürücülerin işine yarayan ve zaman zaman kollarını dayadıkları bu kolçaklar, küçük bir saklama alanı olarak da kullanılabilir.

Kolçaklar bazı araç modellerinde bulunmasalar da sonradan monte edilerek rahat bir otomobil yolculuğu sağlayabilir.

● Araç Askılığı
Araç aksesuarları arasında kullanıcıların en çok işine yarayan aksesuarlardan bir tanesi de araç içi askılıklar. Özellikle uzun seyahatler sırasında yanınızda götürmek istediğiniz gömlek, ceket, takım elbise gibi kıyafetleri bu askılar sayesinde bozulmadan rahatça taşıyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra koltuk arkası askılık modellerini çanta ve poşet gibi yükleri taşımak için de kullanabiliyorsunuz.

● ISOFIX Çocuk Koltuğu
ISOFIX, çocuk koltuklarının uluslararası standartlara göre araçlara dahil edilmesini ifade eder. Özellikle aile olarak seyahat eden ve aile aracı tercih eden kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir aksesuar olan ISOFIX, direkt şaseye bağlı olan bir parçadan desteğini alır ve koltuğa monte edilir.

Uzun yıllardır kullanılan ve aynı zamanda yasal bir zorunluluk olan bu aksesuar hem çocuğunuzun hem de sizin daha rahat seyahat etmenize olanak sağlar. ISOFIX sistemi ile dalgınlığa mahal vermeden çocuğunuzla birlikte güvenli bir seyahate çıkabilirsiniz.

● Otomobil Bardaklığı
Araç içerisinde daha rahat şekilde seyahat etmek için otomobil bardaklıklarından da faydalanabilirsiniz. Sıcak ya da soğuk içeceklerin araç içerisinde muhafaza edilebilmesi için uygun olan bardaklıklar hem sürücülere hem de araç içerisindeki yolculara kolaylık sağlar.

Otomobil bardaklık çeşitleri çoğu araç içerisinde kalorifer ve petek ızgaralarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanır. Bu bardaklıkların aparatları da olur ve bu sayede bardaklar sallanmadan dengede kalabilir. Ayrıca otomobil bardakları ile çok yönlü bir işlevsellik yaşayabilir ve aracınızda içecekleriniz için alan açabilirsiniz.

● Kaydırmaz Ped
Kaydırmaz pedler ya da bir başka isimle torpido üstü pedleri, araçla bir yerden bir yere giderken hayatı kolaylaştıran aksesuarlardan. Aracınızın ön konsoluna ya da uygun gördüğünüz başka bir noktasına kolayca yapıştırabileceğiniz kaydırmaz pedler ile akıllı telefonlarınızı, tabletlerinizi, gözlüklerinizi ya da farklı pek çok eşyanızı her daim görüş alanınız içinde bulundurabilirsiniz.

Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınız her an elinizin altında olabilir ve onları aramakla uğraşmazsınız. Ayrıca eşyaları sabit tutabilen araç pedleri sayesinde hem aracınızın içindeki dağınıklığı ortadan kaldırabilirsiniz hem de kaybolması kolay olan küçük eşyalarınızı güven altına alabilirsiniz.

● Bluetooth Araç Kiti

Araç içi Bluetooth teknolojisi, uzun saatler boyunca trafikte olanlar ya da uzun seyahatler yapan kullanıcılar açısından oldukça yararlı. Bu teknolojik ve hayat kolaylaştıran fonksiyonel ürün sayesinde akıllı telefonunuzla aracınız arasında bağlantı kurabilirsiniz ve telefonunuzun ekranına bakmak zorunda olmadan ya da elinizle telefonunuzu kontrol etmek zorunda kalmadan telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bluetooth araç kitleri sayesinde aracınıza bağladığınız akıllı telefonunuzu bir navigasyon cihazına da dönüştürebilirsiniz. Özellikle ellerinizin direksiyonda olması gereken zamanlarda sesinizle komut vererek navigasyon uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra araç içi Bluetooth kiti kullanarak akıllı telefonunuzdaki müzikleri de aracınızda çalabilir ve dilediğiniz gibi müzik dinleyebilirsiniz.

● GPS Takip Cihazı
Akıllı telefonlarda ve navigasyon cihazlarında kullanılan GPS, haritada o anda bulunulan konumu göstermeye yarayan bir sistem. Bu sistem modern araçlarda güvenlik aksesuarı olarak kullanılıyor ve her geçen gün popülaritesini biraz daha artırıyor.

Önemli avantajlar sunan GPS takip cihazları, aracınızın konumunu sürekli izlemenize olanak sağlıyor. Böylece aracınızda olmadığınızda bile aracınızın nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Ancak belirtmekte yarar var; herhangi bir GPS takip cihazı satın alırken telefonunuzla uyumlu bir yazılıma sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply