Atlı taşımacılığın yapıldığı dönemde icat edilip ortaya çıkan arabaların güç bakımından karşılaştırması atlar ile yapılmış, üretilen arabanın kaç atın gücüne tekamül ettiği beygir gücü kavramı ile ifade edilmiştir. Ayın yöntem günümüz içinde geçerlidir.

Otomobilin beygir gücünü üreten kısmı üzerindeki motorudur. En yaygın kullanılan benzinli ve dizel yakıtlı içten yanmalı motor tipidir. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmeler sayesinde elektrikli ve hibrit motorlu araçlar da trafikte görülmeye başlamıştır.

Teknolojik gelişimlerin diğer etkisi araçların daha güvenli ve konforlu olmasını sağlamıştır. Genel olarak ulaşım için kullanılsa da sırf gezinti yapmak bile insana zevkli gelmektedir.

Otomobil kelimesi nereden geliyor?

Yunanca autos(kendi kendine), latince mobilis(hareket edebilen) kelimelerinin birleştirilmesi ile automobile (otomobil) olarak isimlendirilmiştir.

 

İlk otomobil ne zaman icat edildi?

İlk otomobili icat eden bir tek kişi yoktur. Dünyanın çeşitli yerlerinde kişiler vardır. Hepsi çeşitli çalışmalar yapmış, otomobilin hayatımıza girmesine katkıda bulunmuşlardır.

İlk otomobil 1672 yılında Çinde üretilmiştir. Buharlı olan bu otomobil insan ve yük taşımasına uygun değildi. Bu yüzden ilk otomobil sayılmayabilir.

İnsan taşımasına ilk uygun otomobil 1769 yılında Fransız mucit Nicolas Joseph Cugnot tarafından icat edildi. Buhar gücü ile çalışıyordu. Aracın önüne yerleştirilen buhar kazanında üretilen buharın gücü tekerleğe iletilerek aracın ilerlemesi sağlanıyordu. Otomobilin atası olarak kabul edilebilir.

İlk içten yanmalı motorlu otomobil 1807 yılında François Isaac de Rivaz tarafından icat edildi. Araçta yakıt olarak hidrojen kullanılması da şaşırtıcı bir durumdur.

İlk içten yanmalı, yakıt olarak petrol kullanan otomobil, 1886 yılında Karl Benz tarafından icat edildi.

Leave a Reply