Stinger GT ile performans sınıfında farklı bir oluşum içerisine girdiğinin mesajlarını veren KIA, bu değişimi yeni tasarım dili ve model seçenekleriyle sürdürecek gibi gözüküyor.

 

Yaklaşık iki hafta öncesinde tek kare görsel ile ortalığı karıştıracak bir proje sergileyeceğinin sinyallerini veren KIA, bir haftadan az bir sürenin kaldığı Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde organizasyona getireceği otomobilin ilk resmi detaylarını paylaştı. Proceed Concept adıyla karşımıza çıkan ve station wagon yapıda olan modelleri sevdirmek konusunda bir hayli iddialı olan araç, KIA’nın yeni jenerasyon tasarım dilinin farklı bir gövde tipine uyarlanışı olarak nitelendiriliyor. Tasarım süreci KIA’nın Avrupa merkezinin yer aldığı Frankfurt‘ta gerçekleştirilen ve “uzatılmış hatchback” görünümü barındıran Proceed Concept’in teknik detayları ve kokpit bölümü şimdilik gizemini koruyor.

Geçtiğimiz Detroit Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan ve marka tarihinin en hızlı otomobili konumundaki Stinger GT‘de de gördüğümüz yeni nesil tasarım dilindeki kriterler üzerine meydana getirilen Proceed konseptinde farklılık net bir şekilde ayırt edilebiliyor. Markanın “Kaplan burnu” adını verdiği ön ızgarası üzerine şekillenen ön paneldeki geniş hava girişleri ve GT logosu akıllarımıza performans değerlerindeki yükseklik potansiyelini getiriyor. Genel hatlarıyla kaslı bir görünüm yaratan çizgilerin kullanılığı araçta boyutu 20 inç olarak belirlenen jantlar da bu genel yapıyı destekler niteliği barındırıyor.

Genel yapıyla birlikte konsept dahilindeki ışıklandırma grubuna da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Gündüz farlarıyla önden farklı bir kimlik barındıran Proceed Concept’in arka bölümü, Porsche Panamera Sport Turismo‘yu akıllara getiren yapısıyla ciddi anlamda dikkat çekiyor. Fastback detaylarını da içeren ve aracın karakteriyle doğrudan ilişik olan bu bölümün, genellikle beğenilmeyen bir yapıyı barındıran station wagon modellerindeki tüm düşünceleri yıkma potansiyelini de belirtmeden geçmek olmaz. Yine Stinger GT’de olduğu gibi “Lav kırmızısı” renk seçeneğiyle tanıtılacak olan Proceed Concept’in tüm detayları 12 Eylül‘de ortaya çıkacak.

Leave a Reply