Şehir hayatında güven ve konfor sağlarken zorlu arazi şartlarında da yüksek performans gösteren SUV (Sport Utility Vehicle) modelleri, son yıllarda oldukça sık tercih edilen araçlar arasına girdi. Bu modellerin de kullanım yeri ve performansına göre farklılaşan bazı teknik özellikleri bulunuyor.

 SUV modelleri, önden çekişli (Front Wheel Drive) ya da arkadan itişli (Rear Wheel Drive) olabilir. Bazı SUV modelleri ise 4 çeker sürüşe sahip. 4×4 olarak adlandırılan bu modeller, motordan alınan gücü 4 tekerleğe birden dağıtıyor. 4 çeker araçların farkı, zorlu arazi şartlarında ve asfalt dışı yollarda daha üstün bir sürüş güvenliği sağlaması.

 4×4 ile SUV arasındaki farklardan ve benzerliklerden bahsettik. Tabii, bu iki sınıfın özelliklerini taşıyan araçlar da mevcut. Bunlardan biri de Kia Sorento. Dilerseniz şimdi, Yeni Kia Sorento’yu inceleyelim. 

Tarz, Kullanışlılık, Güvenlik ve Konfor: Dördüncü Nesil Sorento

2002’deki ilk tanıtımından bu yana yaklaşık 1,5 milyon adet satan Sorento, Kia’nın en önemli ve en çok satan araçlarından biri olmaya devam ediyor.

 Yeni Sorento’nun tasarımı, önceki Sorento nesillerinin güçlü ve sağlam estetik anlayışına dayanıyor. Yeni tasarımdaki keskin çizgiler, köşeler ve dinamik gövde yapısı aracın daha sportif bir duruş sergilemesini sağlıyor. Daha uzun dingil mesafesi, yolcular ve eşyaları için daha fazla alan ve yükseltilmiş teknoloji, dördüncü nesil Sorento’yu diğer SUV’ler içinde dikkat çekici kılıyor.

 Dördüncü nesil Yeni Sorento, markanın yeni SUV platformu ile üretilen ilk Kia modeli olmasıyla da dikkat çekiyor. Avrupa’da hibrit ve dizel motor seçenekleri ile yollara çıkan Yeni Kia Sorento, şarj edilebilir hibrit (plug-in hybrid) versiyonuyla birlikte tarzına farklı bir boyut ekliyor.

 Ödüllü Tasarım

Sorento, Mart 2020’de tanıtılan dördüncü jenerasyonu ile Avrupa’nın en çok satan otomobil dergisi Auto Bild Allrad tarafından “Tasarım” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Yeni Sorento, üçüncü nesil Sorento’dan 10 mm daha geniş olacak şekilde 1.900 mm olarak üretildi. Ayrıca araç 4.810 mm uzunluğunda ve 15 mm daha yüksek. Bu yükseklik de engebeli arazi koşullarında sorunsuz bir sürüş vadediyor.

 Kia Sorento, önceki nesil SUV’lerin başarılı tasarımını yeniden tanımlarken yeni stil ögelerini, yüksek teknoloji ayrıntılarla birleştiriyor.

Kia Sorento’nun dış tasarımında her iki yandaki entegre farları organik olarak saran kaplan burunlu ızgara, yeni modele kendinden emin ve olgun bir duruş kazandırıyor. Alt kısımda daha iyi sürüş deneyimi için LED gündüz farları yer alıyor. Aynı zamanda Sorento’da 17 inçten 20 ince kadar altı farklı alaşım jant tasarımı mevcut.

 Sorento’nun iç tasarımında parlak yüzeyler, metal dokulu ve ahşap görünümlü kaplamalar yer alırken isteğe bağlı deri donanımlı modellerde deri kabartmalı desenler de mevcut. Ayrıca Sorento’nun geniş iç hacmi sayesine 4+2 ve 5+2 oturma düzeni sunuluyor. Bu da kalabalık aileler için tercih sebebi olacak gibi duruyor.

 Aracın, önceki nesillerde de yer alan Bose premium ses özelliğinin yanında panoramik açılır tavanı da mevcut. Son olarak LX versiyonunda 8 adet USB bağlantı noktası bulunuyor. Bu da şarj ve bağlantı konusunda kullanım kolaylığı sağlıyor.

 Daha Fazla Performans

Kia Sorento’nun farklı pazarlara yönelik farklı versiyonları bulunuyor. Dördüncü nesil Sorento’nun LX, S, EX, SX, SX Prestige ve SX Prestige X-Line versiyonlarının satışları ülkelere göre farklılık gösteriyor. 4×4 ve hibrit versiyonları içeren SX Prestige X-Line dışındaki tüm versiyonlar önden çekişli olarak üretiliyor.

Şehir içi veya kırsal alanlarda daha duyarlı sürüş için 2.5 Turbo seçeneği, 8 vitesli ıslak debriyaj DCT ile eşleştirilmiş 281 (PS) beygir gücüne ve 421 Nm torka sahip. Yeni Turbo-Hibrit ile birlikte mevcut Sorento yaklaşık %50 daha iyi yakıt ekonomisi sunuyor.

 Plug-in hibrit seçeneği ile 261 beygir gücüne ve yaklaşık 48 km saf elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. 227 beygir gücü ve 6,36 l/100 km yakıt tüketimi ile de sınıfındaki en güçlü HEV’e (Hybrid Electric Vehicle – Hibrit Elektrikli Otomobili) sahip oluyor.

 Daha Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri (ADAS) ise artık standart. Ön Çarpışmadan Kaçınma Yardımı, Şeritte Kalma Yardımı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Arka Yolcu Uyarısı’na sahip Sorento’nun diğer teknolojik özellikleri ise şunlar:

 

  • ● Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı – Paralel çıkış
  • ● Yolcu Güvenli Çıkış Yardımı
  • ● Kör Nokta Görüş Monitörü

D sınıfının ilham veren SUV modellerinden biri olan Kia Sorento’nun diğer performans ve donanım özelliklerine ise tablodan ulaşabilirsiniz:

 

Kia Sorento 2.5 2.5 Turbo 2.5 Turbo Hibrit
Motor Benzinli Benzinli Benzin – Elektrik
Şanzıman 8 İleri Otomatik 8 DSG Otomatik 6 İleri otomatik
Silindir Hacmi (cc) 2.151 2.497 1.598
Elektrikli Motor (kw) 44.2
Batarya (kWh) 1.49
Maksimum Güç (PS/rpm) – (kW) 202 / 3,800 281 / 5,800 180 / 5,500 – 42.2
Maksimum Tork (Nm/rpm) – (Nm) 441,3 /1,750~2,750 421,69 /1,700~4,000 264,78 /1,500~4,500 – 264
Şehir içi (L/100 km) 10,2 10,23 6,03
Şehir dışı (L/100 km) 8,11 9,41 6,72
Ortalama (L/100 km) 9,05 9,8 6,36
Fren Sistemi ABS ABS ABS
Geri Görüş Kamerası
Üç Noktalı Arka Emniyet Kemerleri
ISOFIX Çocuk Koltuğu Bağlantı Noktaları
Çocuk Güvenlik Kilidi
Sürücü ve Ön Yolcu Hava Yastığı
Yan ve Perde Hava Yastıkları
Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit ve Alarm
Motor Kilitleme Sistemi (Immobilizer)
HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)
TCS (Patinaj Engelleme Sistemi)

Kullanım Amacına Göre Araç Seçimleri

 Kullanım amacınız daha çok yol yapmak ve off-road deneyimi yaşamak ise üst-orta ya da üst sınıf bir SUV 4×4 araç alabilirsiniz. Daha geniş iç hacim ve daha yüksek motor kapasitesine sahip olan bu sınıftaki araçlar, performans olarak da fark yaratır. Bu sayede şehir dışında ve engebeli arazilerde de konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

 Şehir içinde kullanılacaksa da küçük veya kompakt bir SUV tercih etmek daha uygun olabilir. Böylece hem şehir içinde park sorunu yaşanmaz hem de sürücülerin manevra kabiliyeti artar. Ayrıca kullanım maliyeti noktasında da avantajlar elde edilir.

 Modeline bağlı olarak hem SUV hem 4×4 özellikleri taşıyabilen Sorento’nun Türkiye’de henüz satışı bulunmuyor. Ancak Sorento’da aradığınız özellikleri bulduysanız ülkemizde satışı yapılan ve şehir içinde kompakt sürüş özelliğine sahip Sportage modelini incelemenizi öneririz.

Leave a Reply