İsmi Bilgi ve İletişim Teknolojisi (ICT) Bağlantılı Vites Sistemi.

 

Güney Koreli otomotiv üreticisi ICT adını verdiği yeni bir vites kutusu teknolojisiyle karşımızda. Kia Bilgi ve İletişim Teknolojisi Bağlantılı Vites Sistemi adı verilen sezgisel şanzımanı duyurdu.

 

Yeni şanzıman teknolojisi, temel olarak optimum vites geçişini yakalamak için kamera, radar ve 3D özellikli harita üzerinden navigasyon bilgilerinin çekilmesiyle yol ve trafik koşullarını okuyor.

 

KIA modellerinin güncel otomatik şanzımanlarında Smart Drive Mode adı verilen, sürücü seçimlerine göre bir sistem vardı fakat ICT Bağlantılı Vites Sistemi, ilerideki koşulları okuyarak bunlara kendisi karar veriyor. 3D navigasyon yoldaki yükseklik değişimlerini, eğimi, virajları, trafik durumunu ve yol çalışmalarını okuyarak şanzımana veri besliyor. Radar sensörleri ise hızı ve öndeki araçlarla mesafeyi okurken kameralar şerit takibini sağlıyor.

 

Tüm bu doneler aracın TCU, yani şanzıman kontrol ünitesine besleniyor. Böylece optimum vites geçiş senaryoları tahmin ediliyor ve uygulanıyor. Bu da yakıt tüketiminin iyileşmesini sağlayacak.

 

Test senaryolarına göre ICT Bağlantılı Vites Sistemi, bol virajlı yollarda vites geçiş sıklığını %43 oranında düşürmüş. Frenleme sıklığı da %11 azaltılmış; bu da sürücü yorgunluğunun ve fren aşınmasının düşmesini sağlıyor.

 

Kaynak: Kia

https://tr.motor1.com/news/400018/hyundai-kia-sezgisel-otomatik-vites/

Leave a Reply