Global bir model olarak nitelendirilen, yani dünyanın birçok ülkesinde satışa sunulacak olan bu aracın serüveni, ilk olarak 2018’in Şubat ayında sergilenen Kia SP Concept adındaki konsept araçla başlamıştı diyebiliriz. Bu yılın Mart ayında da Kia Signature Concept adındaki bir konsept, bu aracın nasıl görüneceğiyle ilgili son ipuçlarını bize vermişti. Şimdi ise son hâliyle Kia Seltos, Hindistan’ın Delhi bölgesinde gerçekleştirilen resmi tanıtım ile karşımıza çıkmış oldu.

 

Her ne kadar global bir model olsa da Hindistan odaklı olarak üretildiğinin ipucunu resmi tanıtımının Hindistan’da yapılmasıyla veren Kia Seltos; full LED’li ön farları, geniş ön ızgarası ve yüksek kaputu ile iddialı ve dikkat çekici bir tasarıma sahip olmuş görünüyor. Özellikle en üst ve sportif donanım seviyesi olan GT Line donanımında araç fazlasıyla etkileyici görünmeyi başarıyor. Seltos’un GT Line donanımında 18 inç’lik jantlar, 235/45 R18 lastikler gibi değişimler de aracın sportif ve etkileyici görünmesine olumlu etkide bulunuyor. Aracın alt donanım paketlerinde ise 16 ve 17 inç’lik jantlar bulunuyor.

Seltos’un ön farları gibi, arka farlarının da full-LED düzeninde olduğunu görüyoruz. Aracın sis farları bile modern bir görünüm için LED’li olarak tasarlanmışlar. Arka kısımda ayrıca yine ön yüzde de gördüğümüz krom çıtalardan görüyoruz. Arkada alt kısımda ise sahte egzoz çıkışları gibi şeyler yer almış. C sütunu kısmıyla biraz SEAT Arona’yı andıran araç, dış tasarımını ve iç mekanının birçok detayını ortak platform aracı olan Hyundai Venue ile paylaşıyor. Fakat Kia, hâlâ Seltos’un iç mekan görüntülerini paylaşmış değil. İç mekan ile ilgili bildiklerimiz ise 10.25 inç’lik bir bilgi eğlence ekranı ve 8.0 inç’lik bir head-up display’in bulunacağı şeklinde.

Kia Seltos’un motor seçenekleriyle ilgili konuşacak olursak da araçtaki seçeneklerden birinin 177 beygir güç sunan 1.6 litrelik turbo benzinli ünite olacağını öğreniyoruz. Bu üniteyi ülkemizde Hyundai Tucson, Hyundai Kona gibi bazı modellerden de biliyoruz. Buna ek olarak 136 beygir gücündeki 1.6 CRDi dizel ünite de Seltos’ta yer alacak. Ülkemiz dışındaki bazı ülkeler için de 2.0 litrelik 150 beygir gücündeki bir başka motor seçeneği bulunacakmış. Hacmine göre düşük güç değerinden anlaşıldığı üzere bu motor atmosferik bir motor ve uzakdoğu ülkelerinde tercih edilebilir gibi görünüyor.

Ayrıca aracın satılacağı ülkelere göre şanzımanı da farklı olacak. Ülkelere göre değişen bu 3 farklı otomatik şanzıman; bir adet CVT, bir adet 6 ileri otomatik ve bir adet de 7 ileri çift kavramalı DCT şanzıman şeklinde. Tüm bu özelliklere sahip olan ve Güney Kore ile Hindistan’da eş zamanlı bir şekilde üretilecek olan Seltos’un yıl sonuna doğru dünya genelinde satışa sunulacağı da belirtiliyor.

Leave a Reply