Yeni Optima’da dört çeker ve dijital gösterge paneli de bulunacak.

 

Güney Kore’de K5, diğer pazarlarda ise Optima adıyla satılan dış tasarımını paylaşan KIA, bu sefer de orta boyutlu sedanın kabini ve güç üniteleri hakkında açıklama yaptı. Veriler Kore pazarı için duyurulmuş; yani K5 ile Optima’lar arasında ufak farklar görülebilir.

 

Yeni KIA K5 / Optima, bazı güç ünitelerinde dört tekerlekten çekiş sistemiyle eşlenecek. Standart olarak önden çekişli olan sedan, Amerika Birleşik Devletleri’ne iki motor seçeneğiyle gidecek. Hâlihazırda satılan Optima’dan tanıdık 1.6 turbo benzinli ünite, 2020 model yeni nesil versiyonda da 180 bg güç, 265 Nm tork üretmeye devam edecek.

 

Nesil değişimiyle beraber Optima adını terk edeceği söylenen dört kapılı modelde kaput altındaki en büyük değişiklik ise ABD’ye gidecek 2.5 litrelik turbo benzinli I4 (sıralı 4 silindirli) ünite olacak. 290 bg güç, 422 Nm tork üreten makine sayesinde yeni K5 / Optima, 100 km/s hıza 6.6 saniyede ulaşabilecek. Bu motorda her ikisi de 8 ileri kademeye sahip DCT ve tork konvertörlü şanzıman seçenekleri sunulacak.

 

K5 / Optima, pazara göre 152 bg ve 192 Nm üreten 2.0 dört silindirli motorla da donatılacak. Aynı ünitenin sürekli değişken supap zamanlaması sistemi içeren türevi 160 bg güç, 196 Nm tork sunuyor. Atmosferik 2.5 motorda ise bu veriler sırasıyla 194 bg ve 246 Nm. Bu motorlarda ise 6 veya 8 ileri otomatik şanzıman sunuluyor ancak 8 ileri DCT, yalnızca GT takısı taşıyan 290 bg’lik modele özel olacak. İleri aşamada yelpazeye katılacak hibrit motorlar hakkında ise bilgi paylaşılmamış.

 

Kia, yeni K5 / Optima’nın kabinine dair sadece dijital ortamda oluşturulmuş bir çizim paylaşsa da bolca bilgi vermekten çekinmemiş. Yeni nesil model 12.3″ boyutlu dijital gösterge paneli ve 10.25″ boyutlu multimedya ekranı ile donatılacak.

 

Koreli marka aralarında Remote Smart Parking Assist adı verilen ve park yerinden otonom olarak çıkmaya imkân veren teknoloji de bulunan birçok aktif güvenlik ve sürüş asistanını da Optima modelinde sunacak.

 

2020’nin ilk yarısında piyasaya sürülecek olan yeni K5, aynı yılın ikinci yarısında ABD’ye giriş yapacak.

 

Kaynak: Kia

 

https://tr.motor1.com/news/388527/2020-optima-gt-verileri-resmi/

Leave a Reply