Hibrit otomobiller, hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımız bir konu olarak hafızalarımızda duruyor. İnsanlık olarak günümüzde geldiğimiz teknolojiye çok yakışacak olan bu araç çeşidini daha fazla tanımaya kesinlikle ihtiyacımız var.

Çevreyi düşünür

Hibrit arabaların öne çıkan ilk özelliklerinden biri zararlı gaz salınımının düşük olması. Hibrit bir otomobilin benzinli ve elektrikli olmak üzere iki motoru var. Bu araçlar benzin harcamasını azaltmak için sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanıyor ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlıyorlar. Bu da hibrit otomobillerin yakıt tüketiminin az olmasını ve enerjiyi korumasını sağlıyor.

Hafif malzemelerden üretiliyorlar

Hibrit araçlar daha hafif malzemelerden üretildikleri için ihtiyaç duydukları yakıt miktarı da haliyle daha az oluyor.

 İkinci elde değerini koruyor

Özellikle ülkemizde başını alıp giden yakıt fiyatları dolayısıyla çok sayıda insan hibrit araç tercih ediyor. Bu, hibrit aracı ikinci el piyasasında da değerini kaybetmeden satabilmek için önemli bir etken. Yani bir değişiklik istediğinizde aracınızı istediğiniz fiyatlara satabilirsiniz.

Fosil yakıtlara olan çok daha az bağlılık

Hibritler hem çok daha temiz hem de daha az yakıt ihtiyacı duyuyor. Bu da hibritler yaygınlaştıkça petrol ve petrol bazlı ürünlerin fiyatını düşürecek büyük oranda.

Doğal malzemelerle çok daha keyifli bir sürüş deneyimi

Hibrit araçlarda rastladığımız tavan döşemesi, halı, kapı pervazı ve iç tasarımında kullanılan organik kumaş ve geri dönüştürülmüş plastik gibi malzemeler, hibritlerin çevreye duyarlı olduğunu gösterir durumda. Dokunması keyif veren bu yüzeyler ve kumaşlar, şeker kamışı ve volkanik taşlar gibi çevre dostu malzemelerin yenilikçi kullanımı sonucunda elde ediliyor.

Rejeneratif fren sistemi

Hibrit araç kullanırken her frene bastığınızda bu, akünün biraz daha doldurulmasına yardımcı oluyor. Araçtaki dahili sistem frenlemede açığa çıkan enerjinin ziyan olmasını engelliyor ve bu enerjiyi bir pil gibi kullandığı için zamandan tasarruf edip aracınızı şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Yani bu araçların elektriğe bağlanıp şarj edilmesi gibi bir gereksinimleri de yok.

Leave a Reply