Son yıllarda Türkiye’de adı sıkça duyulan güvenli sürüş teknikleri ile olası trafik kazalarından korunmak mümkün. Nüfusu 80 milyonu geçen ülkemizde kayıtlı olan araç sayısı yaklaşık olarak 22 milyon. Genç nüfus oranının fazla olmasına dikkatsizlik de artınca ülkemizde trafik kazaları çok sayıda canın yitip gitmesine neden oluyor.Trafikte ortaya çıkabilecek riskleri algılamaya yönelik ortaya çıkan güvenli sürüş teknikleri ile hem kendi can güvenliğinizi hem de diğer sürücülerin can güvenliğini koruyun.

 

GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİĞİ NEDİR?

 

Güvenli sürüş tekniği en kısa tabir ile sürücünün trafiğin ve aracının bilincinde olduğu anlamını taşır. Gerekli önemleri alan sürücü ise hem kendi can güvenliğini hem de diğer sürücü ve yayaların can güvenliğini maksimuma çıkarmış olur.

 

GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİĞİ NE DEĞİLDİR?

 

Hız limitlerinin aşılması, emniyet kemerinin takılmaması, uykusuz ve yorgun yola çıkılması, diğer yaya ve sürücülere saygısız davranılması, kaza yapmak ve yaptırmak, yaralama, maddi hasar, hatta ölüme sebebiyet vermek değildir.

 

TEKNİK AÇIDAN BİRKAÇ UYARI VE TAVSİYE;

 

-Hızınızı viraja girmeden azaltın.

-Hızınızı yolun gerçek şartlarına göre ayarlayın, kendi arzularınıza göre değil.

-Hız arttıkça daha uzağa bakın. Olacakları önceden tahmin etmeye çalışın.

-Her hızda fren için ne kadar duruş mesafesiolduğunu hesaplamayı öğrenin.

-Mümkün oldukça trafikte diğer araçlarla yakın hızlarda seyredin.

-Öndeki araçla aranızda her zaman yeterli emniyet mesafesini bırakın.

-Aracınızı kullanırken sadece yola konsantreolun.

-Özellikle şehir içinde, radyo-teyp, klima, cam gibi aksesuarlarla ilgilenirken mümkün olduğunca gözünüzü yoldan ayırmayın.

-Yüksek hızlarda ani manevralardan kaçının.

Leave a Reply