Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının en büyük sebebi ne yazık ki bilinçsizliktir. Güvenli Sürüş teknikleri hayat kurtarıyor ve kazaları önlüyor. Dikkatsiz, trafikle ilgili bilgisi yeterli olmayan ve güvenli sürüş teknikleri ile ilgili bilgi sahibi olmayan sürücülerin her geçen gün artması, trafik kazalarını kaçınılmaz kılıyor.
 
Sadece ehliyet almak trafikte profesyonel şekilde araç kullanmanız için yeterli olmuyor. Belli başlı kurallara uyarak, hem kendinizi hem de karşınızdaki sürücüleri, güvenli sürüş teknikleri ile risklere karşı koruyabilirsiniz.
 

Kendinizi İyi Hissettiğinizden Emin Olun

Yola çıkmadan önce ruhen ve bedensel olarak yorgun olmadığınızdan emin olun. Uykunuzu iyi alın,
dinlenin, kafanızı boşaltın ve dikkatinizi sadece yola verecek şekilde yola çıkın. Seyir halindeyken ufak bir dikkatsizlik, büyük sonuçlar doğurabilir.
 

Araba Bakımını İhmal Etmeyin

Yola çıkmadan önce mutlaka araba bakımını yapın. Bozuk ya da değiştirilmesi gereken parçaları değiştirin. Lastikleri, frenleri ve araç yağlarını kontrol edin. Güvenli sürüş için araba bakımının önemsenmemesi hayati risk taşır.
 

Koltuğunuzu Ayarlayın

Yola çıkmadan önce mutlaka koltuğunuzu dik konuma getirin. Bu sayede dikkatiniz daha açık olacaktır. Elinizi uzattığınızda direksiyonun üst kısmına rahatlıkla yetişebildiğinizden, direksiyonu rahat hareket ettirdiğinizden emin olun.
 

İniş ve Binişlere Dikkat

Yola çıkmadan önce aracınıza binerken kapıyı açmadan önce etrafınızı mutlaka kontrol edin, arkanızdan hızla gelen bir araba olabilir ve kapınıza çarpabilir. Aynı durum araçtan inerken de geçerlidir.
 

Yolda Dikkatli Olun

Yola çıktığınızda özellikle sağ tarafta bulunan trafik işaretlerini dikkatlice izleyin. Araçtakilerle ve telefonda konuşarak dikkatinizin yoldan ayrılmasını engelleyin. Özellikle virajlarda ve yokuşlarda daha
dikkatli araç kullanın. Hız limitlerine uymanız büyük önem taşır ve güvenliğiniz için mutlaka uymalısınız. Aşırı hız ve agresif sürüş tarzı size riskten başka bir şey getirmez. Trafik işaretlerinde belirtilen hızlar, yol durumu uygunsa en yüksek seviyede olabilecek hızı gösterir.
 

Trafik Akışına Uyun

Seyreden trafiği mesafenizi kısa tutmadan takip edin. Sürekli geçişler yapmaya çalışmayın. Sol şeridin
acil durumlarda kullanılması gerektiğini unutmayın. Dönüşlerinizde mutlaka sinyal verin. Gece ve
gündüz sürüşlerinizde farlarınızı yakın. Dönüşlerde hızınızı yavaşlatın ve uygun zamanı bekleyerek
dönün.

Leave a Reply