Fren sistemi araçlar için büyük önem arz etmektedir, fren sistemindeki herhangi bir arıza freninizin aniden boşalması ve frenin tutmaması anlamına gelir. Ani fren yapmak istediğinizde fren yapamazsanız kaza gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Böyle durumların yaşanmaması için arabalarımızın fren ayarlarının, balans ayarlarının iyi bir şekilde yapılması ve eksiksiz bir şekilde trafiğe çıkması gerekmektedir. Araçlar yıllık olarak muayene sisteminden geçerler, böyle sistemler araçların güvenliği trafikteki insanların hayat sağlığı için gereklidir.

 

Fren balatası, fren sistemi bakımları otomobillerin düzenli olarak yaptırılmalıdır, fren balatası genellikle yoğun trafikte seyreden otomobillerin daha kolay eskiyen türdendir. Fren balataları araçlar belli bir km miktarına geldiklerinde değiştirilmeleri gereklidir, yoğun trafikte dur kalk yapan bir otomobil ile uzun yolda seyreden bir otomobilin fren balatasının bitme süresi aynı değildir. Fren balatasının bittiğini anlamanın en basit yolu frene basıldığında frenden ses geliyorsa fren sistemleri eskisi kadar iyi çalışmıyor ve kısa mesafede ani fren yapamıyorsa  ve fren pedalı aşağı seviyeye kadar inmişse frene bastığınızda tam sıkma gerçekleşmiyorsa, fren balatanız eskimiş ya da bitmiş ve bunlara bağlı olarak fren balatanızın değiştirme zamanı gelmiş demektir.

 

Fren balatası değişiminde fren balatasının ikinci el ya da orijinal olmasına dikkat etmelisiniz, ikinci el ya da yedek parça almaktansa kendi aracınıza uygun olarak tasarlanmış fren balatalarını tercih etmeli ve aracınızın markasına ve modeline göre servisinde fren balatası değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

 

FREN BALATASI NE ZAMAN DEĞİŞİR

 

Fren balatasının değişim süresi hakkında net bir zaman yada kilometre vermek doğru değildir. Fren balatası kullanıma ve ürünün kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Ortalama 30- 40 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gerekir. Değişimi usta tarafından  orjinal yedek parça ile yapılması tavsiye edilir.

Leave a Reply