Engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek ve yaşamlarını daha kolay sürdürmelerini sağlamak için ÖTV muafiyeti başta olmak üzere devlet tarafından sağlanan çeşitli kolaylıklar bulunuyor. Bu kolaylıklara erişmek için de sadece belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Üstelik engelli sürücülere sadece araç satın alırken değil, ehliyet ve bazı ödemeler konusunda da çeşitli imkanlar sağlanıyor.
Bu yazımızda engelli araç alımı ve kullanımıyla ilgili bilmeniz gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz. Öncelikle “ÖTV muafiyet nedir?” ve “Araç satın alırken ÖTV muafiyetinden nasıl faydalanabilirsiniz?” gibi soruları cevaplayalım.

ÖTV Muafiyetinden Kimler Nasıl Faydalanabilir?

Motor silindir hacmi, satış tutarı, kullanım alanı, araç tipi ve modeline bağlı olarak araç satışlarından çeşitli oranlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınıyor. Araç türüne göre ÖTV oranları %45’ten başlayıp %225’e kadar ulaşabiliyor. Engelliler ise araçlara kolayca erişebilmeleri için ÖTV’den muaf olabiliyor. Bu durumdan faydalanabilmek için de öncelikle engelli sağlık raporuna sahip olmak gerekiyor.
ÖTV muafiyetinden faydalanabilmek için araç satın almadan önce engel durumunu beyan etmek adına bir sağlık kuruluşundan, “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu almak gerekiyor. Raporda belirtilen engel durumu %90 oranının üzerinde ise şartsız muafiyet sağlanırken engel oranı %90’ın altında olan kişiler, alacakları otomobilde sadece engellerine yönelik düzenleme yaparak ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyorlar.
Engel oranı %90’ın altında olan sürücünün kendi aracını kullanabilmesi için TSE onaylı aparat düzenlemesi yapılması gerekiyor. %90 ve üzerinde engelli olan kişinin aracını ise yakınlık derecesi gözetilmeksizin herkes kullanabiliyor.
Engelli kişinin engel durumuna göre aksamlı bir araç kullanması gerekiyorsa aldığı sağlık raporunda kesinlikle “Tertibatlı araç kullanır” ifadesine yer verilmesi gerekiyor. Herhangi bir tertibata gerek görülmüyor ise “Tertibat olmaksızın ÖTV indirimden yararlanır” ve “Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir” ibareleri de yer almalıdır.

 

ÖTV Muafiyetiyle Alınan Araç Satılabilir mi?

Engeliniz varsa ve aracınızı ÖTV muafiyetiyle satın aldıysanız 5 sene içerisinde satmanız halinde, daha önce muaf olduğunuz ÖTV’yi ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Ayrıca 5 yıl içinde ikinci kez ÖTV’siz araç alamıyorsunuz.
Ancak herhangi doğal afet veya kaza sonucu araç “pert” olduysa ve hurdaya ayrıldıysa aracın ilk satın alınma tarihinden itibaren 5 yıl geçmemiş olsa dahi aynı koşullarla başka bir araca ÖTV muafiyetiyle sahip olabiliyorsunuz.
Son olarak 2021 yılı itibarıyla ÖTV muafiyetli engelli araç alımının üst limiti 330.800 TL olarak belirlendi. ÖTV muafiyetiyle ilgili daha fazla detaylı bilgi için ÖTV Muafiyetli Satışlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Engelli sürücülere 2016 yılına kadar H sınıfı ehliyet veriliyordu. Artık yeni ehliyet başvurularında H sınıfı ehliyet yerine engelli ibaresinin yer aldığı A ve B sınıfı ehliyetler veriliyor. Bunun için de engelli sürücünün tam teşekküllü bir hastaneden, engelli sürücü belgesi alabileceğine dair sağlık raporu alması gerekiyor.
Ehliyet sınavlarında diğer adaylar için geçerli olan tüm prosedürler engelli sürücü adayları için de geçerli. Diğer sürücü adayları gibi kursa gidip hem yazılı hem uygulamalı ehliyet sınavına girilmesi gerekiyor. Engelli sürücü adaylarının diğer sürücü adaylarından tek farkı ise engel durumuna uygun özel tertibatlı bir araçla direksiyon sınavına girecek olmaları.
B sınıfı ehliyet alabilmek için ilkokuldan mezun olmanız ve 18 yaşına girmiş olmanız yeterli. Ancak A sınıfı ehliyet almak istiyorsanız en az 20 yaşında olmanız ve iki senelik A2 ehliyet sahibi olmanız gerekiyor.
Sonradan oluşan engel durumlarında ise daha önceden A ya da B sınıfı ehliyetiniz varsa sağlık raporu alarak ehliyet değişimi için başvuru yapabilir ve “engelli” ibaresinin yer aldığı ehliyete sahip olabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Muafiyetinden Nasıl Faydalanılır?

Araç satın alırken taşıtların vergisiz ham bedelleri ve motor hacimleri değerlendirilerek araç satış fiyatına ÖTV ve diğer vergiler eklenir. Kamyonet, kamyon ya da çekici gibi ticari araçlar için alınan vergi tutarı da oldukça farklıdır.
Örneğin silindir hacmi 2000 cc üzeri olan ve vergisiz satış tutarı sınırı olmayan araçlarda %220 ÖTV alınır. Ayrıca bu ÖTV oranının üzerine %18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) de eklenir.
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise motorlu kara taşıtlarının yaşına, motor hacmine ve koltuk sayısına göre belirlenen, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından düzenlenip talep edilen taşıt vergisidir. Kamyonet, kamyon, çekici gibi ticari araçlarda bu vergi oranı azami toplam ağırlığa ve yaşa göre belirlenir. ÖTV muafiyeti ile araç alan engelli sürücüler, MTV’den de muaftır.
Araçlarla ilgili güncel vergi durumlarını öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

ÖTV ve MTV Muafiyeti ile Hangi Kia Modellerine Sahip Olabilirim?

ÖTV ve MTV muafiyetleri ile birlikte engelli araç alımının üst limiti olarak belirlenen fiyat doğrultusunda araç almak mümkün. Kia ailesine katılmak isterseniz ihtiyacınıza göre PicantoRioCeedSportage gibi binek araç modellerimizi, ticari araç olarak da Bongo modelimizi inceleyebilirsiniz.
Ayrıca Kia modellerinin güncel satış fiyatlarını öğrenmek için de Kia Modelleri Fiyat Listesi’ne göz atabilirsiniz.

Leave a Reply