Pırıl pırıl doğası, masmavi denizi, sıcak insanları ve dillere destan yöresel lezzetleri ile Ege her zaman çekici bir bölgedir. Kalbimizi çalan ve şarkılara, romanlara, şiirlere konu olan bu tarihi bölge, birbirinden güzel durakları ile de cennetin özeti gibidir.

Ayrıca şehir hayatından, betondan, gürültüden, kirli havadan kaçmak isteyenlerin aklına hemen Ege sahilleri ve Ege’nin el değmemiş doğası gelir. Salgın hastalıklar dolayısıyla sosyal mesafeye dikkat edilmesi gereken dönemlerde de Ege’deki sakin tatil yerleri hayli ilgi çekicidir.

Bu yazımızda sizlere kum, güneş, deniz üçlüsüne doyuracağız ve kalbinizi Ege’de bırakacağız. Haydi gelin, Ege’deki sakin tatil yerlerine bir göz atalım ve bohem bir serüven yaşayalım.

Babakale: Asya’nın En Batı Noktası

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Babakale, Asya kıtasının batıdaki en uç bölgesi konumunda bulunuyor. Son yıllarda Bozcaada, Küçükkuyu, Assos ve Adatepe gibi popüler bölgeleri ziyaret eden gezginlerin uğradığı bir yer olan Babakale, kalabalıktan ve gürültüden kaçmak isteyenler için oldukça uygun.

600 nüfuslu bir köy olan Babakale, nostaljik bir dokuya sahip. O yüzden buraya geldiğinizde kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Tarihsel açıdan önemli bir stratejik nokta olan bölgeye geldiğinizde nefes kesen bir deniz manzarasına ve huzur verici bir doğaya kavuşacaksınız.

Babakale’ye Nasıl Gidilir?

Babakale; Edremit’ten yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunuyor ve Biga Yarımadası içerisinde yer alıyor. İstanbul’dan Babakale’ye özel aracınızla 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saate ulaşmanız mümkün. Bir araca ihtiyacınız varsa İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Akyaka: Gökova Körfezi’nin Güzeli

Muğla ilinin sınırları içerisinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu tarafında bulunuyor. Gökova Körfezi’nin bittiği yerdeki Sakartepe Dağı ile Gökova Ovası arasında kalan bölge, farklı yapıdaki mimarisi ve ilham veren doğası ile göz alıcı bir güzelliğe sahip.

Türkiye’deki cittaslow şehirlerden biri olan Akyaka’nın geçmişi de antik çağlara kadar uzanıyor. Eski bir balıkçı kasabası olan Akyaka, çadır kurmak ve kamp yapmak isteyen gezginler için de enfes doğal alanlar sunuyor. Ayrıca Akyaka, rüzgar sörfü yapmak için de oldukça uygun bir yer.

Akyaka’ya Nasıl Gidilir?

Akyaka; Dalaman’a yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye Dalaman’dan D400 yolunu kullanarak 1 saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Dalaman araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Sığacık: Sakinliğin Adı

Sığacık; Türkiye’nin ilk Cittaslow şehri unvanına sahip Seferihisar’a bağlı olan ve her köşesinde huzuru hissedebileceğiniz bir belde. Tarihi taş evleri, mandalina kokulu sokakları ve el değmemiş koyları ile dikkat çeken bölge, denizcilere sığınak olması sebebiyle “Sığacık” ismini almış.

Eski bir balıkçı kasabası olan bölgenin tarihi de M.Ö. 1000’li yıllara kadar uzanıyor. Resmi verilere göre 3074 nüfuslu bir köy olan Sığacık, sakinlik ve sessizlik arayan gezginler için biçilmiş kaftan.

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

Seferihisar’a bağlı Sığacık, İzmir’in güneybatısında yer alıyor. İzmir şehir merkezine 48 km uzaklıkta bulunan bölgeye özel aracınızla D300 yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada ulaşmanız mümkün. Eğer özel bir aracınız yoksa İzmir araç kiralama seçenekleri de size yardımcı olabilir.

Mazı Köyü: Bodrum’un Az Bilinen Köşesi

Bodrum’a bağlı olan ve Gökova Körfezi’nin kuzey tarafında yer alan Mazı Köyü, Bodrum’un “Bodrumlaşmamış” yanı olarak da tarif edilir. Bu bölge kendi halinde, sevimli bir kıyı köyüdür.

Birbirinden güzel bakir koyları, sıcak insanları, leziz tatları ve yemyeşil doğasıyla ilgi çekici bir yer olan Mazı Köyü, kafa dinlemek isteyen gezginler açısından oldukça ilham verici bir güzergah. Buraya geldiğiniz zaman karşılaşacağınız ıssız manzaralar ve tertemiz deniz, ruhunuzun yenilenmesini sağlayacak.

Mazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Mazı Köyü, Bodrum’a 50 km uzaklıkta bulunuyor ve bölgeye D330 yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşılabiliyor. Bölgeye araç kiralayarak gitmek isterseniz Bodrum araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.garenta.com.tr/blog/egedeki-sakin-tatil-yerleri/

Leave a Reply