Bugünlerde elinde cep telefonu ya da tabletle dolaşan itfaiyeciler görürseniz Pokemon Go oynadıklarını sanmayın. Artırılmış gerçeklik sayesinde bir trafik kazasına daha tehlikesiz şekilde müdahale etmeye çalışıyor olabilirler. 

 

Çok yeni bir teknoloji olmamasına rağmen Pokemon Go ile yeniden popüler hale gelen artırılmış gerçeklik ya da sık kullanılan İngilizce kısaltmasıyla AR, otomotiv sektörünün ilgisini de uzun zamandır çekiyor. Başlarda otomobillerin ön camlarını geçirgen ekranlarla birer artırılmış gerçeklik alanına dönüştüren markalar, böylece sürücüye gözünü yoldan ayırmadan değerli bilgilere ulaşabilme imkanı sağlayabiliyordu. Ancak bu alandaki gelişmelerin sağladığı sadece sürücülerle sınırlı kalmadı. Trafik kazalarına müdahale eden acil ekipleri de artık artırılmış gerçekliğin nimetlerinden faydalanabiliyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisinden bahsetmek gerekirse; bu teknoloji gerçek ve simülasyonu birleştirerek ortaya karma bir görsellik çıkarıyor. Bu sayede kamera üzerinde baktığınız gerçek bir otomobil görüntüsü üzerinde sanal olarak beliren işaretler size çıplak gözle göreceğinizden fazlasını sağlamış oluyor.

Mercedes tarafından bu teknolojiyi kullanmak üzere geliştirilmiş akıllı telefon – tablet uygulaması Rescue Assist, acil müdahale ekiplerine otomobilin iç aksamlarını kamera üzerinde göstererek tehlikeli bölümlerden uzak durabilmelerini sağlıyor. Uygulamanın yeni sürümü üzerinde aracın motor aksamını, benzin deposunu ve yakıt – elektrik bağlantılarının geçtiği noktaları görmek mümkün. Böylece yakıt sızıntısı ya da yüksek voltaj olabilecek bölgelere tedbirli yaklaşarak yaralıları uzaklaştırmak için öncelikli hamleler yapılıyor.

Kameranın aracın modelini tanıyabilmesi için de QR yani kare kodlardan faydalanılmış. Aracın yakıt kapağı ya da ayna gibi bölümlerine yerleştiren kare kodlar okutularak modele uygun teknik verilere ulaşılabiliyor. Veri kaynağı uygulamanın kendi kodlarına eklendiği için internet bağlantısı olmayan ortamlarda da otomobil verilerine ulaşmak mümkün.

Uygulama şuan sadece geliştiricisi olan Daimler Benz tarafından üretilen otomobillerle birlikte çalışıyor. Ancak geleceğin elektrikli otomobillerle dolu dünyasında yüksek voltaj elektrik şokları ya da batarya kaynaklı yangınlarından korunmak adına bir standart haline de gelebilir.

Leave a Reply