İkinci el araç alımı sıfır araçlara göre daha hesaplıdır. Ancak ikinci el araç alırken daha da dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha önce bir başkası tarafından kullanılan araçta bazı arızalar olabilmektedir. Bunları tespit etmenin en iyi yolu ise ekspertiz raporunun çıkartılmasıdır. Otomotiv dünyasında ikinci el araçlarda kullanılan ekspertiz raporu, aracın her türlü arızasını, eksiğinin belirlenmesine yaramaktadır.

ARAÇ HAKKINDA DETAYLI RAPOR

Rapor sonucuyla birlikte hem aracında değerini öğrenip hem araçta bulunan arızaları, eksiklikleri ve daha önce kaza yapıp yapmadığını da öğrenmiş olursunuz. Özellikle ikinci el araç alımında aracın motoru çok önemlidir. Bu raporla birlikte aracın motoru hakkında detaylı bilgi alabilir, herhangi bir hasar olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu rapor doğrultusunda aracın iç aksesuarı, tampon, kaporta ve bagaj durumu kontrol edilir, araçta değişen parça olup olmadığı tespit edilir.

KİLOMETRESİ İÇİN SERVİS KAYDI GEREKİYOR

Eğer araçta boya varsa bu değerinin biraz düşmesine neden olabilir. Aracın değerinin tam karşılığını öğrenmek için ise aracın marka temsilciliğindeki ikinci el satış temsilcileriyle görüşebilirsiniz. İkinci el satışında en çok merak edilen ve araştırılan bir konu ise aracın kilometresi. Kilometresi fazla bir araç almak istemiyorsanız mutlaka aracın servis kaydını araştırmalısınız. Ancak servis kaydı yoksa bunu tespit edemezsiniz.

İKİNCİ EL ARAÇLAR DA ARTIK GARANTİLİ

Detaylı bir araştırma yaptınız ve istediğiniz aracı ikinci el de olsa aldınız. Olası bir arıza da ise araç sahipleri garanti kapsamında olmuyordu. Ancak yeni düzenlemeyle bu da değişti. Artık ikinci el araçlarda 8 yaş ve 160 bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu alınacak. 3 ay veya 5 bin kilometre de garanti verilecek. Garanti kapsamında ikinci el araçlarda oluşacak arızalar en az 30 iş gününde yapılacak.  

 

http://nazer.com.tr/araclarda-ekspertiz-raporu-ve-garantinin-onemi/

 

Leave a Reply