Araçla uzun seyahatlere çıkmak ve şehirlerarası yolculuklar yapmak oldukça eğlenceli. Aile ve arkadaşlarla çıkılan uzun yolculukların tadı bir başka oluyor. Ayrıca pandemi koşulları ve sosyal izolasyon kuralları nedeniyle son dönemlerde İngilizcede “road trip” olarak bilinen araba yolculukları da hayli ilgi çekici hale geldi.

Özellikle yaz döneminde birçok aile, güvenli şekilde seyahat etmek ve sosyal mesafeyi korumak için kendi araçları ile yola çıkmayı tercih ediyor. Ancak kendi otomobilinizle uzun yola çıkmadan önce almanız gereken bazı önlemler bulunuyor.

Bu yazımızda yolculuklarınızı daha güvenli ve daha eğlenceli hale getirmek için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Gelin, beraber detaylandıralım.

 Uzun Yol Öncesinde Araç Bakımınızı Yaptırın

Aracınızla şehirlerarası uzun bir yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gerekenlerin başında araç bakımı geliyor. Aracınız şehir içinde sorunsuz çalışıyor olabilir, ama uzun yol farklı bir deneyim sunar. Aracınız uzun süre çalışacağı ve motoru da her zamankinden daha yüksek performans göstereceği için yolculuk öncesinde bakıma girmesi gerekir.

Motor ve diğer aksamlar dışında aracınızın lastiklerine bakılmasında da yarar var. Lastiğinizin havasının uygunluğu ve diş derinlikleri yolda herhangi bir aksilik yaşamamanız açısından hayli önemlidir. Ayrıca uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizin de hazır olması gerekir.

Bunların yanı sıra aracınızın rot-balans ayarlarını, frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını da kontrol ettirmelisiniz. Aracınızın silecek lastiklerinin kontrolü ile silecek suyunun tamamlanması da almanız gereken önlemlerden.

Konforlu ve rahat bir yolculuk için aracınızın klima ve havalandırma sistemi de kontrol edilmelidir. Ayrıca aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanları gözden geçirilmeli, çalışmayan bir lamba varsa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Aracınızın tüm göstergeleri ve sigortaları da gözden geçirilmelidir. Özellikle hararet ve yakıt göstergeleri oldukça önemlidir. Yolda tatsız durumlarla karşılaşmamanız açısından araç periyodik bakımı ve kontrolleri son derece gereklidir.

Uzun yol öncesi yaptırmanız gereken araç bakımından bahsettik. Dilerseniz bir de uzun yola çıkarken yanınıza almanız gerekenlerden bahsedelim.

 Aracınızla Uzun Yola Çıkarken Yanınıza Alınması Gerekenler

Aracınızla uzun bir seyahate çıkarken ya da tatile giderken alınacaklar listesi hem güvenlik hem de konfor açısından gereklidir. Gelin, uzun yola çıkarken aracınızda olmazsa olmazları sıralayalım.

● Aracınızdaki olmazsa olmazların başında ilk yardım çantası geliyor. Uzun bir seyahate çıkarken ilk yardım çantanızı mutlaka gözden geçirin.

● Yedek lastiğin sağlam ve havasının tam olduğundan emin olun. Yaşayabileceğiniz herhangi bir olumsuzluk anında kullanabileceğiniz kriko, bijon anahtarı, tornavida, pense, hava pompası gibi araç gereçleri aracınıza yerleştirin.

● Her duruma karşı taşınabilir çok amaçlı elektrikli çakmak pompası ve takviye kablosu bulundurun.

● Aracınızda çekme halatı ve takoz olduğundan emin olun.

● Araç telefon tutucusu, araç askılığı, ISOFIX çocuk koltuğu, otomobil bardaklığı, kaydırmaz ped ve Bluetooth araç kiti gibi hayatınızı kolaylaştıracak oto aksesuarlarını tamamlayın.

● Son olarak araç muayenesi ve zorunlu trafik sigortasının geçerlilik sürelerini kontrol edin. Teknik olarak muayeneden geçmeyen ya da geçmesi mümkün olmayan bir araçla kesinlikle yola çıkmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yola çıkarken aracınızda olması gerekenlerden de bahsettik. Bir de tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok alışkanlığımızı değiştiren pandemide yola çıkarken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim.

 Pandemi Döneminde Araçla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahat ve keyifli bir yolculuk için seyahat öncesinde yapmanız gerekenlerin yanı sıra içerisinde bulunduğumuz pandemi dönemi sebebiyle bazı ek dikkat etmekte yarar var. Pandemi döneminde yapacağınız uzun yolculuklarda dikkat etmeniz gereken detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

● Aracınızın hijyenine önem verin. Özellikle uzun yolculuklar öncesinde araç dezenfeksiyonu yaptırmayı ihmal etmeyin.

● Aracınızda ıslak mendil, alkol bazlı el antiseptiği ya da kolonya bulundurun. Araçtan dışarıya çıktığınız zaman ellerinizi sık sık temizlemeniz önemli. Ancak kolonya ve dezenfektanları güneşle temas etmeyen bir yerde saklamaya dikkat edin.

● Uzun yolculuklarda molalara ihtiyacınız olacak. Bu molaları sakin, ferah ve insanlarla minimum temasta bulunacağınız noktalarda vermeye özen gösterin.

● Tuvalet ihtiyacınızı da hijyen açısından güvenilir yerlerde giderebilirsiniz. Ayrıca kapı kolu, musluk gibi birçok insanın temas ettiği yüzeylere temas etmemeye de dikkat edin. Gerekirse yanınızda tek kullanımlık mendiller taşıyın ve bu mendilleri kullanın.

● Son olarak araçtan ayrılacağınız zaman maske takmanız gerektiğini ve sosyal mesafeye kesinlikle dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Pandemi sürecinde yapacağınız uzun yolculuklarda dikkat etmeniz gereken hususlardan da bahsettik. Bir de yolculuklarınızı keyiflendirecek ve sürüşünüzü kolaylaştıracak Apple CarPlay özelliğinden bahsedelim.

 Apple Carplay: Yardımcı Pilotunuz

Apple CarPlay, günümüzde araçlarda kullanılan ve sürücülere yardımcı olan bir akıllı ekran sistemi. Bu akıllı ekran sistemi sayesinde sürüş boyunca telefonunuzu kullanmadan navigasyon ayarları yapabilir, gelen aramaları cevaplayabilir, arama gerçekleştirebilir, mesajlarınızı görüntüleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Apple CarPlay ile araç kullanırken iPhone’unuzla yapmak istediğiniz tüm şeyleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede de yola rahatlıkla odaklanabilirsiniz ve Apple CarPlay’i yardımcı pilotunuz olarak kullanabilirsiniz.

Leave a Reply