İkinci el araç alımında olduğu gibi satışında dikkat edilmesi gereken işlemler bulunur. Aracın teknik durumu dışında dış görüntüsü de önemlidir. Aracınızın temizliğine mutlaka önem vermelisiniz. Araç düzenli olarak yıkanmalı, araç içinin de temiz olması gerekmektedir. Raporu eksiksiz olan bir aracın satışında yaşanabilen en büyük sorun Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olmaktadır.

MTV BORCUNUZU ÖDEYİN

Araç sahipleri noter satışı esnasında böyle bir sorunla karşılaşmaması için aracın MTV borcunu ödemelidir. Aksi takdirde aracın satışı gerçekleştirilememektedir. Aracın noter satışında engel çıkartan başka durumlar da olmaktadır. Muayenesiz araçlar, rehin durumunda olan araçlar ve haciz, ceza borcu olan, tescil kaydı olmayan araçların satışı da yapılamamaktadır.

VEKALET SATIŞI İÇİN GEREKENLER

Araç satışında yeni çıkan yasaya göre birçok şey değişmişti. Araç satışında istenilen zaman diliminde alıcıyla görüşemiyorsanız bir başka kişiye vekalet vererek sizin yerinize onun satışı gerçekleştirmesine olanak sağlayabilirsiniz. Yapılması gereken ise notere gidip vekalet vermek istediğiniz kişinin kimlik numarası, aracınızın ruhsatı, sizin kimliğiniz ve 2 vesikalık fotoğrafla birlikte başvurmaktır.

VEKALET MADDELERİNİ SİZ BELİRLEYİN

Vekaletle satış konusunda maddeleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Vekaleti verdiğiniz kişiye satışta sadede imza yetkisi verebilir ya da bu yetkiyi daha da genişletebilirsiniz. Mağduriyet yaşanmaması için; vekalette aracın plakasını ekleyin, vekalette süreyi mutlaka belirtin (10 gün, 30 gün vb.), vekalet verilen kişinin bir başkasına vekalet vermemesi için de mutlaka bir madde ekleyin.

 

http://nazer.com.tr/arac-satisinda-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

Leave a Reply