İstediğiniz bir otomobil var ancak mali durumunuz bunu karşılayamıyor. Bu sorun için günümüzde artık sadece sıfır araçlar için değil ikinci el araçlar için de kredi imkanı sunuluyor. Ancak araba alımında olduğu gibi kredi konusunda da dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır.

ARAÇ MODELİ YAŞI ETKİ EDİYOR

Her donanımıyla tam istediğiniz gibi bir ikinci el araç bulduğunuzda geriye kalan tek şey ise kredi oluyor. Öncelikle kredi şartları bankadan bankaya göre değişebilmektedir. İyi bir araştırma yaparak sizin için en uygun krediyi bulabilirsiniz. İkinci el araç kredisinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç modelinin 10 yaş altında olmamasıdır. Bazı bankalarda bu sayı 5 yıl da olabilmektedir.

FİYATLANDIRMAYI NELER ETKİLER?

İkinci el araç satışında da bazı kriterler göz önüne alınır. Değişen parça, boya, hasar kaydı, servis geçmişi, garanti durumu, kilometresi, modeli ve donanımları aracın değerini belirleyen en önemli etmenlerdir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise aracın vergi borcu, trafik cezası durumlarında rehin durumunun olup olmamasıdır. Satış öncesinde bunun için temiz kağıdı istenmelidir.

KREDİ FAİZ ORANLARI

Tüm bu süreçlerden sonra aracı satın almak için geriye bir tek kredi kalmaktadır. İkinci el araçlar için verilen kredinin faiz oranı bankadan bankaya göre de değişebilmektedir. Araç için çekilen kredi ise aracın fatura değerinin yaklaşık yüzde 70’ine kadar kredi çıkarılabilmektedir.

 

http://nazer.com.tr/arac-kredisinde-nelere-dikkat-edilmeli/

 

 

Leave a Reply