Herkesin ihtiyacı haline gelen otomobilleri satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Araç alım işlemleri, araç alırken dikkat edilmesi gerekilen prosedürleri takip emek bu noktada devreye giriyor.

ARAÇ SATMA YETKİ BELGESİNE DİKKAT EDİN

Yeni bir araç alımında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi aracı satın alacağınız firmanın araç satma yetki belgesine sahip olmasıdır. Beğendiğiniz aracı araç satma yetki belgesine sahip olan firmadan, ekspertiz raporu ile beraber noter satışı ile alabilirsiniz.

KASKO VE SİGORTA YAPILMALI

Aracınızın noter satışını üstünüze aldıktan sonra yapmanız gereken işlemlerin başında kasko ve trafik sigortası geliyor. Aracın ödemesi yapıldıktan sonra noter satışıyla beraber aracınızla bir sorun yaşamamanız adına trafik sigortası ve kasko yaptırarak trafiğe çıkabilirsiniz.

ARACIN KAZA GEÇMİŞİNİ SORGULAYIN

Araç satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar arasında aracın kaza geçmişini sorgulamak yer alıyor. Aracı alırken servis kaydı varsa aracın kaza geçmişi bu kayıtlardan sorgulanabilir ya da SMS ile 5664’ten tramer hasar sorgu sistemi ile aracın kaza geçmişi olup olmadığına bakılabilir.

NOTER SATIŞI GEREKLİ BELGELER

Beğendiğiniz aracı satın alırken noter işlemleri için gerekli belgelerin hazırlanmaması durumunda noter satışı gerçekleşmez. Noter satışında araç şahıs üzerine alınacaksa aracın ruhsatı ve satıcının kimliği ya da vekalet belgesi yeterli olmaktadır. Araç şirket üzerine alınacaksa araç ruhsatı, kimlik, imza sirküleri veya vekalet belgesi yeterli olmaktadır.

http://nazer.com.tr/arac-aliminda-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Leave a Reply