Akıllı cihazlar, telefonlar ve tabletler, içinde bulunduğumuz dijital çağın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Gün içinde yanımızdan ayırmadığımız bu cihazlar sayesinde online alışverişten banka işlemlerine ve seyahat planlamalarına kadar birçok işlemi gerçekleştiriyoruz.

Hatta bu akıllı cihazlar üzerinden günlük takvimimizi, iş toplantılarımızı, hava ve yol durumunu takip ediyoruz. İşin doğrusu, akıllı cihazlarımız bir nevi kişisel asistanlarımız konumunda bulunuyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor.

Ayrıca bir yerden bir yere araçla giderken, direksiyon başındayken de akıllı cihazlarımızı ve işimizi kolaylaştıran bazı uygulamaları kullanıyoruz. Bunların başında da yol tarif eden ve yön gösteren navigasyon uygulamaları geliyor.

Ancak araç içerisinde sürekli şekilde akıllı telefon ya da tablet kullanmak ve başka bir ekrana bakmak, sürücüleri zor durumlara sokabiliyor ve çeşitli kazalara yol açabiliyor. Özellikle araç kullanırken gelen çağrılara cevap vermek, mesaj atmak ya da harita açmaya çalışmak dikkati başka yönlere çekebiliyor.

Bu nedenle yeni nesil araçlarda yer alan multimedya ekranları ve bu ekranlara optimize olabilen teknolojiler oldukça yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Bu teknolojiler arasında trend olanlardan birisi de Apple CarPlay. Bu sebeple bu yazımızda Apple CarPlay’den bahsedeceğiz. Gelin, beraber inceleyelim.

Apple CarPlay: Akıllı Ekran Sistemi

Apple CarPlay, günümüzde araçlarda kullanılan ve sürücülere yardımcı olan akıllı bir ekran sistemidir. Bu akıllı ekran sistemi sayesinde sürüş boyunca telefonunuzu kullanmadan navigasyon ayarları yapabilir, gelen aramaları cevaplayabilir, arama gerçekleştirebilir, mesajlarınızı görüntüleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

En yalın tanımıyla Apple CarPlay, araç kullanırken iPhone’unuzla yapmak istediğiniz tüm şeyleri kolay bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bu sayede de yola rahatlıkla odaklanabilirsiniz ve Apple CarPlay’i yardımcı pilotunuz olarak kullanabilirsiniz.

Ancak Apple CarPlay uygulamasını kullanabilmek için aracınızın bu uygulamayı desteklemesi gerekir. Eğer aracınız Apple CarPlay modülünü destekliyorsa multimedya sisteminiz ile Apple CarPlay’ı birbirine bağlayabilirsiniz ve aracınızın ekranını iPhone’unuzun ekranına dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca iOS 13 ve sonraki sürümlerde, Apple CarPlay önünüzdeki yolun daha basit bir görünümünü size aktarır. Haritalar, ses denetimleri ve takvim etkinlikleri gibi öğelere daha kolay erişim sağlayan Siri önerilerini de tek bir yerden takip etmenize olanak sağlar. Hatta ekranı kullanarak kapı açıcılar gibi HomeKit aksesuarlarınızı bile denetleyebilirsiniz.

Apple CarPlay’de Siri’yi Kullanmak

Siri, Apple’ın iOS işletim sisteminin bir parçasıdır. Bu özel yazılım, akıllı kişisel asistan ve bilgi gezgini konumundadır. Bu programın amacı ise soruları cevaplayarak tavsiyelerde bulunmak ve web hizmetlerindeki eylemleri gerçekleştirmektir.

Bu sebeple Apple CarPlay’in, Apple’ın sesli asistanı Siri ile kullanılması tavsiye edilir. Hem Apple CarPlay’i Siri vasıtasıyla kullanmak hayli eğlenceli ve kolay. Siri’nin “Gözler Serbest” adı verilen teknolojisi sayesinde rahatlıkla mesaj atabilir, arama yapabilir, müzik çalabilir, yol tarifi alabilir ve iPhone’unuzdaki diğer özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bunları yapabilmek için Siri’nin temassız sesli komut özelliğini açmanız yeterli. iPhone’unuzun “Ayarlar” sekmesine girerek Siri ayarlarını ve izinlerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Apple CarPlay’e uyumlu araçların direksiyonun üst kısmında sesli komut düğmesi yer alır.

Kişisel asistanınız olan Siri’ye seslenmek için direksiyonunuzda yer alan sesli komut düğmesini kullanabilirsiniz. Bu düğmeye basarak isteğinizi belirtebilir, Apple CarPlay etkinleştirmesini gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, Apple CarPlay uygulamasını nasıl aktif hale getirebilirsiniz?

 

Apple CarPlay’i Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Apple CarPlay’i kullanmak için App Store üzerinden herhangi bir uygulama indirmeniz gerekmez. Apple CarPlay, iPhone işletim sisteminde kurulu şekilde bulunur. Aracınız Apple CarPlay’i destekliyorsa USB kablosu aracılığıyla iPhone’unuzu bağlamanız yeterli.

Bazı araçların USB bağlantı bölümünde, Apple CarPlay ya da akıllı telefon simgesi içeren etiketler de yer alabiliyor. Bunun yanı sıra bazı araçlar kablosuz şekilde Apple CarPlay’i de destekliyor. Aracınız kablosuz Apple CarPlay bağlantısını destekliyorsa direksiyonun üzerindeki sesli komut düğmesini kullanabilirsiniz.

Yalnız bunları yaparken kişisel asistanınız Siri’nin açık olduğundan emin olun Ardından iPhone’unuzda Ayarlar > Genel > CarPlay’e gidin ve “Kullanılabilir Arabalar”a dokunup aracınızı seçin. Daha fazla bilgi için aracınızın kullanım kılavuzundan da yararlanabilirsiniz.

Dilerseniz bir de Apple CarPlay uygulamalarını nasıl düzenleyebileceğinize göz atalım.

 

Apple CarPlay Uygulamalarını Düzenleme

Apple CarPlay uygulaması, araç içerisinde kullanabileceğiniz uygulamaları aracınızın multimedya ekranında gösterir. Bu uygulamalar, sürüş esnasında sizi tehlikeye atmadan kullanabileceğiniz uygulamalardan oluşur. Bunların yanı sıra Apple CarPlay’i kullanırken aracınızın ekranında yer almasını istediğiniz uygulamaları da düzenleyebilirsiniz.

iPhone’unuzda uygulama eklemek, kaldırmak ve uygulamaların sırasını düzenlemek için;

  • 1.Ayarlar > Genel’e gidin ve “CarPlay”e dokunun.
  • 2.Aracınızı seçin ve devamında “Özelleştir”e dokunun.
  • 3.Uygulama eklemek veya kaldırmak için “Ekle” düğmesinden ya da “Sil” düğmesinden faydalanabilirsiniz. Uygulamaların görünme sırasını değiştirmek için de bir uygulamaya dokunup sürükleyebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                             

iPhone’unuzun CarPlay’e bir sonraki bağlanışında uygulamalarınız ekranda istediğiniz biçimde görünür. Ancak hatırlatmak gerekiyor ki ekranınızda yalnızca CarPlay tarafından desteklenen uygulamalar yer alır.

 

Apple CarPlay Hangi Araçlarda Var?


Apple CarPlay destekleyen araçlar çoğunlukla modern ve yeni nesil araçlardır. Özellikle son dönemlerde üretilen araçların multimedya sistemleri, Apple CarPlay uygulamasını destekler.

Bunun yanı sıra Apple CarPlay uygulamasından faydalanabilmek yalnızca aracınızın değil, iPhone’unuzun da bu uygulamayı desteklemesi gerekir. O yüzden bu uygulamadan faydalanabilmek için iPhone 5 ya da üstü bir iPhone modeline sahip olmalısınız.

Apple CarPlay uygulamasının hangi Kia modellerinde olduğuna da aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz:

 

  Picanto Rio Ceed Ceed SW XCeed Stonic Niro Sportage
Apple CarPlay

Leave a Reply