Akıllı telefon üreticileri uzun yıllardır daha akıllı, daha ince, daha hafif ve daha görkemli modeller sunabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Üstelik sadece estetik tasarım ve güçlü teknik özellikler de artık bir telefonun tutması için yeterli sebepler değil. Şimdilerde bir telefonun en az iki arka kamerası olmalı; cihaz kilidi, parmak izi ya da retina taraması ile açılabilmeli; istenen ayarlara daha hızlı ulaşılsın diye ikinci bir ekran bulunmalı; her sorunumuzda yardıma sanal asistanlar koşmalı… Teknoloji bu kadar ilerlemişken, sadece telefon görüşmesi yapabildiğimiz günlere geri dönmek kim ister?

2015 yılında başlatılan bir Kickstarter projesinin yakaladığı başarıya bakılırsa, isteyenlerin sayısı hiç de az değilmiş. Sadece gelen aramaları cevaplamak ve arama yapmak için kullanılabilen, kredi kartı büyüklüğünde ve neredeyse onun kadar ince olacak şekilde tasarlanan The Light Phone, teknoloji ve iletişim çağında geldiğimiz noktayı adeta elinin tersiyle itiyor.

Üzerinde yalnızca numerik tuşlar, açma kapama düğmesi, micro USB ve SIM kart girişi bulunan The Light Phone ile SMS göndermek bile mümkün değil. Saati gösterebilen ve dahili olarak yalnızca dokuz telefon numarasını hafızasında saklayabilen The Light Phone’un pil ömrünün ise üç gün olduğu ifade ediliyor. Halihazırdaki akıllı telefonunuzun yanında kullanacağınız ikinci telefonunuz olması için tasarlanan bu incecik cihaz, esas telefonunuza indireceğiniz bir uygulama yardımı ile çalışıyor. Bu uygulamanın görevi ise gelen aramaları The Light Phone’a yönlendirmek. Bu kadar basit!

İki yıl önceki Kickstarter kampanyasında tasarımcı ekibe destek olan ve telefonu sipariş eden kullanıcıların ürünleri, bu yılın ilk aylarında sahiplerine ulaştırıldı. Mayıs sonu itibarıyla ise The Light Phone’un resmi olarak satışına başlanıyor. 150 dolar ödeyerek sipariş edilebilecek telefon şu an için yalnızda ABD pazarında satışa sunulmuş durumda.

Leave a Reply