Akdeniz; ilham veren doğası, pırıl pırıl denizi ve iç ısıtan güneşiyle ilk görüşte aşık olunacak türden bir yer. Burada kış şöyle bir selam verir geçer, bahar ve yaz aylarının coşkusu yılın büyük bölümünde keyifle yaşanır.

Ayrıca kum, deniz, güneş üçlüsünün doyasıya yaşandığı bir yer olsa da Akdeniz’de görülmesi gereken tarihi ve kültürel miras sayısı oldukça fazla. Büyük şehirlerin kirli havasından, kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak istiyorsanız Akdeniz’deki tatil durakları size kollarını açar.

Hem salgın hastalıklar dolayısıyla sosyal mesafeye dikkat edilmesi gereken dönemlerde, Akdeniz’deki sakin tatil yerleri hayli uygundur. Bu yazımızda sizi Akdeniz sahillerinin maviliklerine doğru götüreceğiz. Haydi gelin, Akdeniz’deki sakin tatil yerlerine bir göz atalım ve huzura doyalım.

Adrasan: Mavi ve Yeşilin Uyumu

Adrasan; el değmemiş doğası ve gönülleri çalan mavi deniziyle Akdeniz’in en güzel köşelerinden. Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan bölge, Musa Dağı’nın eteklerinde yer alan küçük bir cennet niteliğinde.

Adrasan; özellikle doğanın kalbinde olmak ve kamp yapmak isteyen gezginler için hayli ilgi çekicidir. Burası tabiat harikası bir yerleşim yeri olduğu için doğa tatili yapmak isteyenlerin beklentilerini sonuna kadar karşılar.

Uzun plajıyla dikkat çeken bölgede Çıralı Koyu, Likya Yolu ve Olimpos Antik Kenti de görülmesi gereken yerler arasında.

Adrasan’a Nasıl Gidilir?

Kumluca ilçesine bağlı olan Adrasan, Antalya şehir merkezine 90 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi D400 yolu üzerinden 100 dakika civarında almanız mümkün. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa da Antalya araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Üçağız: Bir Yeryüzü Cenneti

Üçağız; ülkemizdeki saklı cennetlerden bir tanesi konumunda. Demre’ye bağlı olan bu bölge, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği benzersiz bir yerleşim yeri. Tarihi çok eskiye dayanan bölge, Kaleköy ve Batıkşehir’in bulunduğu Kekova Adası’ndan oluşur.

Kekova Adası; Likyalıların ticaret limanlarından biri ve tarihi açıdan da oldukça önemli bir yer. 1990 yılında sit alanı olarak koruma altına alınan bölge, turkuaz rengindeki denizi ve nefes kesen manzaraları ile mutlaka görülmesi gereken sakin tatil yerleri arasında.

Ayrıca bu bölgede Simena, Theimussa ve Istlada adı verilen antik kentler yer alır. Yeni bu bölge hem kültür hem de doğa tatili yapmak için birebirdir.

Üçağız’a Nasıl Gidilir?

Demre’ye bağlı Üçağız, Antalya şehir merkezine yaklaşık 190 km uzaklıkta yer alıyor. Eşsiz bir Akdeniz tatili için muhteşem güzellikteki bu bölgeye D400 yolu üzerinden 200 dakika civarında ulaşmak mümkün.

Taşucu: Sakinlik Dolu Sahiller

Taşucu; Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan bir bölge. Huzur dolu atmosferi ve uzun plajları ile dikkat çeken Taşucu, çadır kurmak isteyen kamp severler açısından da oldukça ilgi çekici bir yaz tatili güzergahı.

Doğa yürüyüşleri yapmaktan ve kendi başınıza olmaktan hoşlanıyorsanız burası tam size göre. Enfes bir deniz de cabası. Dalış etkinlikleri yapmaya ilginiz varsa burada özel dalış noktaları da mevcut. Ayrıca Taşucu’ndaki Arslan Eyce Amphora Müzesi de görülmesi gereken bir yer.

Burası Türkiye’deki ilk ve tek amphora müzesi olma özelliğini taşıyor. Antik Dönemlere özgü iki kulplu Yunan çömleklerinin sergilendiği müzede Taşucu, Mersin ve Antalya açıklarında balıkçıların ağlarına takılarak toplanan amphoralar yer alıyor.

Taşucu’na Nasıl Gidilir?

Taşucu; Mersin merkeze yaklaşık 114 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi özel aracınızla E982 yolu üzerinden 120 dakikada alabilirsiniz. Adana tarafından gelecekseniz ve bir araca ihtiyacınız varsa Adana araç kiralama seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Anamur: Tarih ve Doğa ile İç İçe

“Rüzgarlı burun” anlamına gelen Anamur, Mersin ile Antalya arasında konumlanan bir belde. Oldukça eski bir tarihe sahip olan bölgede Asur, Hitit, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi çeşitli uygarlıklar izler bırakmış.

Carretta caretta’ların ülkemizdeki yumurtlama alanlarından biri olarak da dikkat çeken bölge, zengin faunası ve doğasıyla parlayan bir yerleşim yeri. Masmavi denizi, muz ağaçları ve Toros Dağlarının manzaraları ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Anamur, sakinlik arayan gezginler için biçilmiş kaftan.

Ayrıca burada Köşekbükü Mağarası, Mamure Kalesi, Anemurium Antik Kenti ve Anamur Müzesi gibi görülmesi gereken tarih ve kültür durakları da mevcut.

Anamur’a Nasıl Gidilir?

Mersin’e bağlı olan Anamur, şehir merkezine yaklaşık 220 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi Mersin-Antalya yolu üzerinden 200 dakika civarında almak mümkün.

Kaynak: https://www.garenta.com.tr/blog/akdenizdeki-sakin-tatil-yerleri/

Leave a Reply