Son yıllarda ülkemizde adını sıklıkla duyduğumuz güvenli sürüş teknikleri ile yaşanacak trafik kazalarını minimuma indirmek mümkün

 

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre 2004’ten bugüne Türkiye’deki araç sayısı yaklaşık 2 katına çıkarak 2016 yılında 21 milyon 90 bine ulaştı. Trafikte yer alan araçların %53’lük kısmını otomobiller oluştururken, geriye kalan %47’lik kısmını sırasıyla kamyonet, motosiklet, kamyon, minibüs ve otobüsler oluşturuyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Haziran ayı motorlu kara taşıtları verisini açıkladı. Buna göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 21 milyon 643 bin 213 oldu.21 milyondan fazla aracın olduğu ülkemizde trafik kazaları rakamları ise korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Türkiye genelinde, son 10 yılda meydana gelen 11 milyon 362 bin 804 trafik kazasında toplam 47 bin 236 kişi yaşamını yitirdi.

 

Ülkemizde de  bilinirliği bir hayli artan güvenli sürüş teknikleri ile trafik kazalarını önlemek can ve mal kaybını minimuma indirmek mümkün.

 

GÜVENLİ SÜRÜŞ NEDİR?

 

Güvenli sürüş teknikleri ;

  • Sürücünün her anında aracına tam olarak hâkim olması
  • Araç dışından, gelen uyarıcılara seri şekilde cevap verebilmesi
  • Aracını doğru yerde ve doğru pozisyonda Kullanması
  • Olması gerektiği sürede intikalini en güvenli şekilde tamamlaması,
  • Aracını ve aracının limitlerini tam olarak tanımasıdır.

Uzmanlar katiyetle uyardığı konu ise şoförü iyi bir şoför yapan ne kadar hızlı gittiği değil kendisi ve çevresindekiler açısından aracını ne kadar dikkatli ve güvenli kullandığıdır.

Leave a Reply