SUV dünyasının yıldızı Sportage, 2022 modeliyle gönülleri fethetmeyi başardı. Etkileyici tasarım detayları, yüksek performansı ve sessiz sürüş deneyimi ile bir SUV’den beklenenleri sonuna kadar karşılamayı başaran aracın öne çıkan detaylarını sizin için derledik.

Yeni SUV Sportage Tasarım Farkları

SUV veya Türkçesi ile Sportif Amaçlı Taşıt denildiğinde dünyanın birçok yerinde akla ilk olarak Sportage geliyor. Kullanıcılar, Sportage’ı yüksek performanslı ve konforlu olmasının yanı sıra tasarımıyla da beğeniyor.
Yeni Sportage, tamamen yeni bir platform üzerine geliştirildi. Böylece başta Türkiye olmak üzere Avrupa’nın büyük bir kısmında etkileyici bir sürüş performansı sunabilmesi hedefleniyor.
Sportage’ın sadece platformu değil, tasarımında yer alan birçok detay da değişikliğe uğradı. Yepyeni bir ızgara tasarımı ile kullanıcıların karşısına çıkan 2022 model Kia Sportage, özellikle yeni farları ile farkını hissettiriyor.
Aracın arka tarafında da büyük bir değişim söz konusu. Özellikle arka farlar ve bagajın aerodinamik için dışarıya doğru uzatılması gibi detaylar, aracı hem oldukça şık hale getiriyor hem de dinamik tasarım detaylarının bütünlük içerisinde sunulmasını sağlıyor.

Dış Görünüşünde Dinamik Detaylar

Yeni Kia Sportage’ın tasarımını tek kelimeyle özetleyecek olsaydık bu kesinlikle “dinamik” olurdu. Araç; kapı kollarının hemen altında yer alan karakter çizgisi, yeni nesil farları ve neredeyse panoramik görüşe izin veren büyük ön camı ile etkileyici bir imaj çiziyor.
Yeni ön ızgara tasarımıyla oldukça şık görünen aracın petekleri, eskiye göre çok daha büyük. Ancak ızgarada kullanılan özel siyah tonu, şık bir görünümün yanı sıra aracın yeni nesil farlarını da destekliyor.
Bumeranga benzeyen yeni nesil farlar hem görünümleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor hem de oldukça yüksek aydınlatma kapasitesi sunuyor. Tabii ki Yeni Sportage’ın değişen tek yönü, dış tasarımı değil.

Yenilenen İç Dizayn ve Sürücü Konforu

Yüksek konforlu bir sürüş için olmazsa olmazların başında sessizlik geliyor. Yeni Kia Sportage, hibrit güç ünitesi sayesinde oldukça etkileyici ve sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Buna ek olarak geliştirilen özel yalıtım sistemleri sayesinde de yol gürültüsü olmadan araç kullanılabiliyor.
2022 model Kia Sportage’ın iç dizaynında öne çıkan diğer bir detay ise sürücü odaklı ve karmaşadan uzak konsol. Multimedya sistemi ve gösterge paneli tek düzlem üzerinde yer alıyor. Apple CarPlay desteğine sahip olan bilgi sistemi (multimedya sistemi) ile kolayca konum bulunabiliyor ve dilenen yere navigasyon uygulamalarıyla rahatça gidilebiliyor.
Dileyen kullanıcılar Apple CarPlay desteği sayesinde akıllı cep telefonlarında yer alan uygulamalara, multimedya ekranı üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca Elektronik Vites Paneli (Shift by Wire) teknolojisi ile şanzımana elektronik olarak sinyal gönderilip vites değişimi sağlanıyor ve hem konforlu hem de kolayca viteslerin değiştirilebildiği bir sürüş deneyiminden faydalanılabiliyor.
İç mekanda öne çıkan diğer detay ise geniş baş, diz ve omuz mesafesi. 5 kişinin rahatça seyahat edebileceği şekilde tasarlanan araçta, 996 mm diz mesafesi ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor.

2022 Sportage ile Gelen Yenilik ve Teknolojiler

2022 model Sportage’ın en büyük farklarından biri, iç mekanda kullanıcıların karşısına çıkıyor. Çok daha büyük bir multimedya ekranına sahip olan araçta, gösterge ekranı da büyütülmüş. Bunun dışında araçta öne çıkan diğer nokta ise tüm donanım seviyelerinde arka koltuklar için USB ses sistemi sunulması.
Araçta, Android Auto ve Apple CarPlay desteğine ek olarak Bluetooth sesli kontrol sistemi de yer alıyor. Araçta yer alan diğer detaylar ise şöyle sıralanıyor:

 •  Otomatik klima
 •  Smart koltuk cepleri
 •  Kablosuz şarj sistemi (Wireless Charger)
 •  Aydınlatmalı sürücü ve yolcu makyaj aynası

Yeni Sportage Motor ve Konfor Paketi Seçenekleri

2022 model Sportage’ın motor seçenekleri ve çekiş sistemlerine göre farklı konfigürasyonları bulunuyor. Aracın 3 farklı hibrit ve mild hibrit motor seçeneği bulunuyor. Ancak tüm araçların motor hacmi 1598 cc.
Motor seçenekleri ve detayları şu şekilde sıralanıyor:

  •  1.6L TGDI – Mild Hibrit: 150 PS güç ve 250 Nm tork üretebiliyor.
  •  1.6L CRDI – Mild Hibrit: 136 PS güç ve 320 Nm tork üretebiliyor.
  •  1.6L TGDI – Hibrit: 230 PS güç ve 350 Nm tork üretebiliyor.

Motor seçenekleri ve detayları şu şekilde sıralanıyor:
Her araç için ayrıca iki çeker ve dört çeker versiyonları sunuluyor.
Aracın donanımları arasında yer alan konfora yönelik detaylar ise en az motor teknolojileri kadar heyecan verici.

Kia Sportage’ın dört farklı donanım seçeneği bulunuyor. Seçeneklere göre araçta yer alan donanımlar şöyle sıralanıyor:

Cool Elegance Konfor Prestige Prestige Smart
Lastik Bakım Kiti
LED ön farlar
Adaptif LED ön farlar
LED gündüz farları
Otomatik yanan farlar
LED arka stop lambaları
LED ön sis farları
Elektrikli kontrollü, ısıtmalı ve katlanabilir yan aynalar
Ön park sensörü
Arka Park Sensörü
Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi
ISG (Start&Stop) Sistemi
Deri direksiyon simidi
Elektronik vites paneli
Isıtmalı direksiyon simidi
Deri ve kumaş kombinasyonlu koltuklar
Deri koltuklar
Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
Yükseklik ayarlı sürücü ve ön yolcu koltuğu
Elektrikli sürücü ve ön yolcu koltuğu
Hafızalı sürücü koltuğu
Elektrikli, ayarlanabilir sürücü bel desteği
Hız sabitleyici (Cruise Control)
Stop & Go özellikli Akıllı hız sabitleyici
Kör nokta çarpışma önleme asistanı (BCA)
Kör nokta görüntüleme asistanı (BVM)
Şerit takip asistanı (LFA)
Şeritte kalma asistanı (LKA)
Akıllı hız limiti asistanı (ISLA)
HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)
DBC (Yokuş İniş Destek Sistemi)
TSA (Treyler Dengeleme Asistanı)

Kısacası donanımlar sayesinde araç oldukça konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Ancak bazı donanımlardan özel olarak bahsedilmesi gerekiyor.
Isıtmalı ve soğutmalı koltuk özelliği sayesinde sürücüler, özellikle yaz ve kış aylarında aracın içi gibi koltuklarını da ısıtıp soğutabiliyor. Böylece klimanın soğutma veya ısıtma etkisine ek olarak yepyeni bir çözüme kavuşuyorlar.
Önemli bir diğer donanım ise kör nokta görüntüleme sistemi. Kör nokta uyarı sistemleri genellikle aynalarda yer alan sinyallerle sürücüleri uyarıyor. Sistem, gösterge panelinde kamera vasıtasıyla kör noktada yer alan aracı doğrudan gösteriyor.

2022 Sportage ile Gelen Mild-Hybrid Teknolojisi

Sportage içerisinde iki farklı yakıt tipinde hibrit motor bulunuyor. Alışılmış benzin teknolojisine sahip olan hibrit versiyonlar şöyle sıralanıyor:

  •  1,6L TGDI Mild Hybrid
  •  1,6L TGDI Hybrid

Türkiye’de pek fazla görülmeyen dizel hibrit versiyon da Sportage ile beraber sunuluyor. 1.6L CRDI Mild Hybrid olarak adlandırılan model hem hibrit motor teknolojisinden hem de dizel motor teknolojisinden yararlanıp oldukça düşük yakıt tüketimi değeri sunuyor.
Peki, Sportage’da görülen mild hybrid ne demek ve hybrid’den ne farkı var?

Mild-Hybrid Nedir?

Mild hybrid, mild hibrit, hafif hibrit ve yarı hibrit olarak adlandırılan araçlar elektrikli ve benzinli veya dizel motora sahip. Elektrikli motor, benzinli veya dizel motoru destekleyerek daha az yakıt tüketilmesini sağlıyor. Böylece araçların yakıt tüketimi değerleri düşüyor. Dizel veya benzinli motorlar ise elektrikli motorun bataryasının dolmasına yardımcı oluyor.
Kısacası mild-hybrid otomobiller, bataryaları dolu olduğu müddetçe benzinli veya dizel motorları destekleyen elektrikli motorlardan güç alarak hareket edip oldukça düşük yakıt tüketimi değeri sunuyor.

2022 Kia Sportage Şanzıman Sistemi ve Şanzıman Oranları

Sportage’da iki farklı şanzıman kullanıyor. 7 ileri DCT şanzıman, mild hybrid versiyonlarda kullanılıyor. Yani 1.6L TGDI Mild Hybrid ve 1.6L CRDI Mild Hybrid motor ile sunuluyor. 6 ileri otomatik vites ise sadece 1.6L TGDI HEV motor seçeneğinde yer alıyor.
Motor seçeneklerine göre vites oranları ise şöyle sıralanıyor:

Vites Oranı 1.6L TGDI Mild Hybrid 7 İleri DCT
1. Vites 3,929
2. Vites 2,318
3. Vites 1,957
4. Vites 1,023
5. Vites 0,778
6. Vites 0,837
7. Vites 0,681
Geri Vites 5,304
Son Dişli 4,929 (1,2,4,5)
3,632 (3,6,7,R)
Vites Oranı 1.6L CRDI Mild Hybrid 7 İleri DCT
1. Vites 3,643
2. Vites 2,174
3. Vites 1,957
4. Vites 1,024
5. Vites 0,791
6. Vites 0,854
7. Vites 0,681
Geri Vites 4,936
Son Dişli 4,929 (1,2,4,5)
3,632 (3,6,7,R)
Vites Oranı 1.6 L TGDI HEV
1. Vites 4,639
2. Vites 2,826
3. Vites 1,841
4. Vites 1,386
5. Vites 1,000
6. Vites 0,772
Geri Vites 3,385
Son Dişli 3,320

2022 Sportage Yakıt Tüketimi

2022 Sportage modellerinde motor seçeneğine ve çekiş sistemine göre araçların yakıt tüketimi değerleri değişiklik gösteriyor. Araçların detaylı yakıt tüketimi tablosu ise şu şekilde:

Kategori/Araç 1.6L TGDI 2WD Mild Hybrid 1.6L TGDI 4WD Mild Hybrid 1.6L CRDI 2WD Mild Hybrid 1.6L CRDI 4WD Mild Hybrid 1.6L TGDI 2WD HEV 1.6L TGDI 4W HEV
Şehir İçi Yakıt Tüketimi (L/100 km) 6,6 7,0 4,6 4,7
Şehir Dışı Yakıt Tüketimi (L/100 km) 5,2 5,4 4,4 4,7
Ortalama Yakıt 5,7 6,0 4,4 4,7 5,6 6,3
Yakıt Tipi Benzin Benzin Motorin Motorin Benzin Benzin
Çekiş Tipi İki Çeker Dört Çeker İki Çeker Dört Çeker İki Çeker Dört Çeker

Kısacası tablolardan da anlaşılacağı üzere 2022 model Kia Sportage’lar oldukça düşük yakıt tüketimine sahip.

Yeni Sportage Bakım, Servis ve Kasko Hizmetleri

Sportage modelleri, Kia Kasko kapsamında kolayca kaskolanabiliyor. Sadece Kia modellerinin yararlanabildiği hizmet ile Türkiye’nin önde gelen kasko şirketlerinden özel poliçeler elde edilebiliyor. Ayrıca hasar gibi durumlarda Kia Kasko sayesinde yetkili teknik servisler tarafından onarım ve değişimler yapılıyor.
Servis ve bakım hizmetlerinde de özel avantajlar yer alıyor. Online olarak kolayca Kia modelleri için servis randevusu oluşturulabiliyor. Kia Yetkili Teknik Servisleri aracılığı ile ayrıca periyodik bakımlar takip edilebiliyor ve araç ilk günkü performansı ile kullanılabiliyor.

Yeni Sportage Fiyatı ve Kampanyalar

2022 model Sportage fiyat listesinden farklı donanım ve motor seçeneklerine sahip modellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca kampanyaları takip edip cazip kredi fırsatlarından ve size özel fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply