2013’ten beridir yollarda olan ikinci jenerasyon Peugeot 308, bizler yeni jenerasyonun yolunu gözlerken bir makyaj daha gördü. Aslında 2017 yılında kapsamlı bir estetik operasyonu geçiren Fransız kompakt hatchback, Mk3 için bekleyiş sürerken minik bir güncelleme gördü desek daha doğru olur zira farkları görmek pek kolay değil.

Yaklaşık 3 senedir piyasada olan makyajlı Peugeot 308 aslında yaşına göre hâlâ oldukça modern görünmeyi başarıyordu. Fransız üretici, yaptığı ufak dokunuşlar ile aracı son dönemde teknoloji konusunda büyük adımlar atan Volkswagen Golf 8 ve SEAT Leon 4’e karşı daha güçlü yapmayı hedeflemiş diyebiliriz. Dijital gösterge paneli ve 10″ boyutlu multimedya ekranı, bu alanda görebileceğimiz yenilikler.

Tasarım konusundaki değişimleri görmek içinse oldukça iyi bir gözlemci ya da sıkı bir Peugeot hayranı olmak lazım. Renk kartelasına eklenen Vertigo Blue, aslında Peugeot 2008 modelinden aşina olduğumuz bir ton. Üst paketlerde sunulan “Black Pack” opsiyonu ise ön ızgara, logo, sinyal ve sis lambası çerçevesi, cam çerçeveleri, station wagon versiyonda tavan rayları ve 18″ çaplı elmas kesim jantlar gibi yerlere eklenen siyah detaylar ile 308’e daha spor bir duruş katıyor.

Kaput altında da pek bir yenilik olduğunu söylemek zor. Üç silindire sahip 1.2 PureTech turbo benzinli motor 110 ve 130 bg güç çıkışları sunarken 1.5 BlueHDi adı verilen dizel ünite 100 ve 130 bg ile müşterileri bekliyor. Ülkemizde zaten iki yakıt tipinin de güçlü versiyonları hâlihazırda satışta. 100 ve 110 bg gücündeki giriş paketlerinde sadece manuel şanzıman sunulurken güçlü modellerde tek vites kutusu seçeneği EAT8 tam otomatik 8 ileri şanzıman.

Kaynak: https://tr.motor1.com/news/428118/2020-peugeot-308-ikinci-makyaj/

Leave a Reply