SUV ve crossover’lar tarafından domine edilen otomobil dünyasında minivan’ların hayat buluşunu görmek oldukça sevindirici. Kia’nın dördüncü nesle merhaba diyecek modeli Sedona / Carnival, yeni kabin tasarımını gözler önüne serdi.

Ciddi değişimler yaşayan kabini artık çok daha teknolojik olan Carnival, günümüz otomotiv dünyasında norm haline gelen iki ekran tasarımını kullanacak. 12.3 inçlik devasa gösterge panelinin hemen yanında bulunan dokunmatik bilgi eğlence sistemi, aracın tüm fonksiyonlarını kontrol altında tutmanızı sağlayacak. Carnival, klima ayarlarının ise fiziksel tuşlar ile yapılmasını sağlayacak.

Geleneksel vites topuzu da yerini bir kadrana bırakmış durumda. “Shift by wire” teknolojisi ile birlikte mekanik bağlantıyı ortadan kaldıran Kia, çok daha konforlu bir sürüş yaratmayı amaçlıyor. Minivan’ın ön konsolu boyunca uzanan hava kanalı da dikkatimizi çeken detaylar arasında.

Kia şimdilik kabinin sadece bir adet görüntüsünü yayınladı. Kulağımıza ulaşan bilgilere göre modelin 11 koltuklu versiyonları bile bulunacak. Şimdiye dek en popüler versiyonun 7 koltuklu olduğunu açıklayan Kia, yeni nesil modellerde “kaptan koltuğu” olarak adlandırılan ayarlanabilir kol dayama donanımına sahip koltukları kullanacak. Arka kısımdaki kullanıcılara ise bol bol USB girişi ve saklama alanı sunulacak.

Yaklaşık 30 milimetre kadar uzayan aks aralığı da yaşam alanını çok daha ferah hale getirecek. 40 milimetre uzayan Kia Carnival, çok daha geniş bagaj hacmi ile birlikte de kullanışlılığını artıracak.

Kaynak: https://tr.motor1.com/news/433565/kia-carnival-kabin-fotograflari/

Leave a Reply