Top

Ford, çıkabilen direksiyonlar için bir patent aldı…

Otomobil üreticileri kendini kullanan araçlar ile test yaptıkça, kanun geliştiriciler de dikkatli bir şekilde bu değişimlere ayak uydurmaya çalışmaktalar ancak bu araçların sürekli olarak bir direksiyona ihtiyaç duyup duymamaları konusunda tam anlamıyla bir anlaşma sağlanabilmiş değil. Ancak giderek daha fazla araç konsepti kontrol araçlarını (pedallar, direksiyon, vites kolu vs) tasarımlardan çıkartmakta ve kısa bir süre içinde tamamen otonom seçenekler artacak gibi gözüküyor. Bu arada da Ford, çıkartılabilen direksiyon ve pedallar için bir patent almış durumda.

Ancak bu tasarım sadece çıkabilen direksiyonları içermiyor. Yapılacak yeni tasarım, aracın iç kısmının tamamen değişmesini gerektirmekte. Sürücü koltuğunun bulunduğu bölgedeki neredeyse her şey, 1908 yılında Ford Model T’yi sunduğundan beri direksiyon temel alınarak tasarlanmış durumda.

 

Her ne kadar bu tasarım şu an sadece bir patent olsa da, otomobil üreticilerinin direksiyon ve otonom araçlar hakkında oldukça derin bir şekilde düşündüklerini göstermekte…

 

nazer
No Comments

Post a Comment